Vaikui užkietėja viduriai – ką daryti? « Mokslo diena « 

Vaikui užkietėja viduriai – ką daryti? 

Apie vidurių užkietėjimą informacijos rasite: tuštinimasis

 

1. Vidurių užkietėjimo reiškinio apibūdinimas

2. Vidurių užkietėjimo požymiai

3. Vidurių užkietėjimo priežastys

4. Vidurių užkietėjimo prevencija

 

1. Vidurių užkietėjimo reiškinio apibūdinimas

Vaiko vidurių užkietėjimas- tai nemaloni tiek tėvų, tiek vaikų patirtis. Prisimenu šią nemalonią patirtį… Teko iškęsti mano vaikui bei kartu man, regint vaiką kenčiant skausmus. Iš patirties galiu teigti, jog tai nemalonus ir skausmingas įvykis. Vaikas jau netgi nebeverkia, o klykia ir spiegia iš skausmo- o motinai yra be galo sunku girdėti vaiko klyksmą ir matyti kaip jis kenčia skausmus….Mano vaikui vidurių užkietėjimas pasireiškė po 2 mėnesių amžiaus, ir kovojome su šia bėda iki pusę metų (6 mėnesių)- ir jis nesituštindavo daugiau nei savaitę. Šiuo sunkiu laikotarpiu teko daug girdėti daug neprotingų patarimų- vienas iš tokių: „Vaiko tėvas (vyras) iki dešimt metų turėjo vidurių užkietėjimą- tai ir vaikas turės šią problemą“; aš su tuo nesusitaikiau ir neklausiau šių pasisakymų, bet rūpinausi savo vaiko sveikatos gerove. Norėčiau patarti, kad neklausytumėte neprotingų patarimų ir pasisakymų, bet ieškotumėte vaiko vidurių užkietėjimo priežasties. Taigi, teko kreiptis į gydytojus. Kadangi mano vaikas buvo dar per mažas maitintis maistu, kuris laisvintų užkietėjusius vidurius. Nors maitinau vaiką krūtimi (žindant vidurių užkietėjimas yra retas reiškinys), bet vaikui buvo užkietėję viduriai. Vidurių užkietėjimas sukelia nemažai problemų ir rūpesčių, su kuriais vaikai ir tėvai turi „susidoroti“. Šiuo metu jau nebeturime šios problemos- vaikas tuštinasi normaliai. Su didžiu palengvėjimu galime atsipūsti ir džiaugtis, kad „susidorojome“ su vidurių užkietėjimu….

Vidurių užkietėjimas dar kitaip vadinamas Obstipacija- būklė, kai tušninamasi rečiau nei tris kartus per savaitę. Tai yra retas ir skausmingas tuštinimasis sausomis, kietomis ir sunkiai pasišalinančiomis išmatomis. Vaiką vargina nemalonūs pojūčiai pilvo apačioje (skauda ir maudžia pilvą), skausmas tuštinantis bei nevisiško pasituštinimo jausmas.

Vidurių užkietėjimas būna simptominis ir funkcinis. Simptominis (arba antrinis) atsirada sergant įvairiomis centrinės nervų sistemos (CNS), endokrininėmis, psichikos ligomis bei vartojant tam tikrus vaistus arba medikamentus. Jeigu nerandama konkrečios vidurių užkietėjimo priežasties, tada tai yra funkcinis (arba pirminis) vidurių užkietėjimas. Pirminio arba funkcinio viduriavimo atsiradimo priežastys yra šios: storosios žarnos raumeninės- nervinės disfunkcijos arba anorektalinės (tiesiosios žarnos ir analinio kanalo) disfnkcijos.

Dukštaitė A. (2013), Jonaitis L. (2012), Vasiliauskai Danguolė, Juozas, Andrius (2011), Laurent S., Reader P. (2010) akcentuoja, jeigu vaikas, pradedantis vaikščioti nesituština dažnai- tai dar nereiškia, kad jam yra užkietėję viduriai. Tačiau problemų kyla tada, kai vaikui skauda ir jam nemalonu. Vaikui užkietėja viduriai po to, kai jis pasituština kietai- kad netgi įtrūksta išangė. Išangės trūkimas yra labai skausmingas, todėl vaikas stengiasi sulaikyti išmatas. Tokiu būdu išmatos kaupiasi ir tuštintis jam tampa vis sunkiau.

Verta pabrėžti, kad vaiką, kuriam užkietėjo viduriai pirmą kartą ir jis verkia sėdėdamas ant puoduko, svarbu padrąsinti, jog neišsigąstų ir nemanytų, kad tuštinantis gali būti skausminga. Jeigu vaikas negali pasituštinti, reikia sutepti jo išangę vazelinu ir besituštinančiam prilaikyti užpakaliuką, jog nesuplyštų išeinamoji anga ir kad jam kuo mažiau skaudėtų. Be to, yra patartina atsisakyti maisto produktų, kurie sukelia vidurių užkietėjimą.

Ferrari G. (2008) pabrėžia, kad vidurių užkietėjimas nėra tokia didelė problema, kaip viduriavimas. Kadangi viduriavimas gali turėti įtakos vaiko augimui, o vidurių užkietėjimas, jeigu yra nesusijęs su retomis žarnyno ligomis, yra tik nemalonus sutrikimas, bet ne vaiko vystymosi kliūtis. Tačiau nereikia į vidurių užkietėjimą žiūrėti per daug atlaidžai ir atmestinai.

 

2. Vidurių užkietėjimo požymiai

Kad būtų lengviau atpažinti vidurių užkietėjimo reiškinį, pravartu žinoti, kokiais požymiais pasižymi vaikas, kuriam užkietėja viduriai. Vidurių užkietėjimas turi įvairius požymius, ir kuo jų daugiau žinosime- tuo lengiau bus atpažinti šį reiškinį.

Jasinauskas R., Tamulienė R. (2013), Platt Ward M. (2013), Jonaitis L. (2012), Vasiliauskai Danguolė, Juozas, Audrius (2011), Leupuvienė A. (2011), Maciulevičienė R. (2011), Laurent S. ir Reader P. (2010), Stoppard M. (2009), Ferrari G. (2008), Jasinauskas R. (2004), Spokas B. (1977)

● Skausmingas bei retas tuštinimasis (3 kartus arba dar mažiau per savaitę);

● Išmatos yra kietos ir sausos, jų yra mažas kiekis (gali tuštintis mažomis – kietomis spiromis);

● Pasituštinus dažnai jaučiamas nevisiško pasituštinimo jausmas;

● Oda įgyja nesveiką atspalvį,liežuvis yra nuolat aptrauktas balsvomis arba gelsvomis apnašomis;

● Nemalonus kvapas, kuris sklinda iš burnos;

● Pilvo pūtimas ir skausmą (dažnai maudžia pilvą);

● Pakilusi kūno temperatūra

● Sutrinka miegas ir būna bloga nuotaika;

● Atsiranda pykinimas ir vėmimas;

● Padidėjęs dujų susidarymas;

● Nuovargis ir dirglumas;

● Pablogėjęs apetitas arba apetito stoka (gali atsirasti šleikštulys maisto produktams) ir vaikas tampa išblyškęs;

● Gali atsirasti ir kankinti vaiką galvos skausmai.

 

3. Vidurių užkietėjimo priežastys

Neretai motinoms kyla klausimas: „kodėl mano vaikui užkietėjo viduriai. Ar pati užvalgiau netinkamo maisto ar vaikui daviau netinkamo maisto?“. Tikrai žinau, kad tokie klausimai nuolatos kyla, nes pati tokius klausimus „kėliau“…..

Jasinauskas R., Tamulienė R. (2013), Dukštaitė A. (2013), Platt Ward M. (2013), Jonaitis L. (2012), Leipuvienė A. (2011), Maciulevičienė R. (2011), Laurent S. ir Reader P. (2010), Stoppard M. (2009), Ferrari G. (2008), Vingras A. ir Vingrienė A. (1991), Spokas B. (1977) išskiria pagrindines priežastis dėl kurių vaikui užkietėja viduriai:

● Nepakankamas skysčių kiekio vartojimas;

Netinkama vaiko mityba (pvz., per mažas kiekis augalinės ląstelienos vartojimas). Maitinant vaiką karvės pienu, yra pieno perteklius- ir vaikui užkietėja viduriai. Maitinant vaiką vaiką įvairesniu maistu (po nujunkinymo) užkietėti viduriai gali, nes nėra išmatų, arba todėl, kad jos sunkiai išeina.Taigi, didelė tikimybė, jog motinai nustojus vaiką žindyti (apie žindymą daugiau informacijos rasite: žindymas ), jam gali užkietėti viduriai.

Netinkama mityba, kitaip tariant, nepakankamas vaisių, daržovių ir grūdinių kultūrų kiekis dienos racione bei pernelyg gausus riebalų, esančių sūryje, kiaušiniuose ir mėsoje vartojimas. Visa tai, neretai sukelia vidurių užkietėjimą.

Leipuvienė A. (2011) akcentuoja, jog vaikui užkietėja viduriai, kai yra mitybos pažeidimų: trūksta motinos pieno, netinka pieno mišinėliai, permaitinimas, maitinimas ryžių, manų košėmis, nevalgymas daržovių tyrelių, maitinimas maistu, kuriame gausu riebalų.

● Netinkami tuštinimosi įpročiai – potraukio tuštinimosi slopinimas. Kartais vaikas jaučia skausmą bei nepatogumą bandymas pasituštinti, todėl gali mėginti sulaikyti išmatas, jog jam neskaudėtų;

Kūno išsausėjimas dėl drėgmės trūkumo jame;

● Nepakankamas vaiko fizinis aktyvumas, 

● Sunkus fizinis darbas arba krūvis;

● Dažnas kaitinimasis pirtyje;

● Ilgalaikės kelionės ir neturėjimas galimybės reguliariai išsituštinti;

Todėl kamuomuojant vidurių užkietėjimui, patariama įprastai ir reguliariai mankštintis, stengtis daugiau judėti, nesinervinti ir gerai išsimiegoti.

● Sergamumas arba liga, jeigu vaikas serga ir jam pakilusi temperatūra, po keletą dienų jam gali užkietėti viduriai. Dėl šios priežasties vaikas gali pradėti blogai maitintis (Apie maitinimosi reikšmę daugiau informacijos raite: valgymo ir gėrimo gyvybinės veiklos ) nepakankamai, ir nėra šalutinių produktų, kuriuos reikia pašalinti, ir iš dalies todėl, jog prakaituodamas, kai aukšta temperatūra, netenka skysčių. Vaiko viduriai normalizuosis, kai vaikas pradės tinkamai maitintis;

Leipuvienė A. (2011) pabrėžia, kad įvairios ligos, pavyzdžiui rachitas arba vitamino D perdozavimas, įgimtosios storosios žarnos ligos, skydliaukės liga- hipotireozė, karvės pieno alergija, persirgtos infekcinės ligos (pvz. rotovirusas) gali turėti įtakos vaiko vidurių užkietėjimui.

● Psichologinės problemos bei ypatybės (sergamumas nervinėmis ligomis) gali sąlygoti vaiko vidurių užkietėjimą. Pavyzdžiui, vaikui užkietėja viduriai, kai jis yra per prievartą sodinamas ant puoduko. Tada jis pradeda bijoti, sulaiko išmatas bei prasideda tuštinimosi bėdos. Kalbant apie psichologines ypatybes, didesnė tikimybė, jog vidurių užkietėjimas kankina intravertiškus vaikus. Pavyzdžiui, nervinė įtampa ir stresai gali sutrikdyti žarnyno veiklą ir vaikui užkietėja viduriai;

Medikai akcentuoja, jog žarnyno veiklai labai didelę įtaką turi psichinė žmogaus būsena. Pavyzdžiui, nuolatinis vidurių užkietėjimas dažnai vargina tuos, kuriems sunku atvirai reikšti jausmus arba ką nors atiduoti kitiems (kitaips tariant, šykštuoliams).

Dėl intravertiškumo- tai galiu pateikti galiu pateikti realų pavyzdį. Mano vyras yra nuo pat mažens tikra intravertiška asmenybė, kuris turėjo vaikystėje (iki dešimties metų) vidurių užkietėjimo problemą. Jis nesituštindavo savaitės, išsituštinus, išmatos buvo sausos, labai kietos bei negausios (negausiai išsituštindavo), tekdavo kentėti pastovius pilvo skausmus. Nuolatos jausdavo nevisiško pasituštinio jausmą. Kartkartėmis jam prireikdavo medicinės priežiūros ir pagalbos- „darydavo klizmą“. Šiuo metu jau neturi vidurių užkietėjimo problemos.

● Tėvų nervingumas ir jaudulys. Vaikui užkietėja viduriai, kai jo tėvai nervinasi ir jaudinasi, kaip dažnai vaikas tuštinasi, todėl jis gali bandyti tokiu būdu atkreipti į save dėmesį;

● Storosios žarnos ligos (pvz., dirgliosios žarnos sindromas, navikai divertikulitas ir pan): Kai kuriems vaikams sergant dirgliosios žarnos sindromu būna storosios žarnų spazmų, kurie sutrikdo tuštinimąsi;

● Endokrininės ligos (pvz, cukraligė, amiloidozė, hipotirozė ir pan);

● Lėtinės ligos (pvz., cukrinis diabetas, skydliaukės funkcijos sulėtėjimas, kalcio apykaitos sutrikimo ligos, Parkinsono liga;

● Jeigu yra tokie reiškiniai, kaip hemorojus, išangės įplėšos, sirgimas insultu (čia vaikams būna labai retai palyginus suaugusiems)- tai šių ligų simptomas gali būti vidurių užkietėjimas;

● Centrinės nervų sistemos ligos (pvz., parkinso liga, išsėtinė sklerozė, insultas ir pan);

● Psichinės ligos (pvz., depresija, šizofrenija ir pan);

● Vaistų vartojimas lemia vaiko vidurių užkietėjimą- jie lėtina žarnų motoriką. Neretai taip veikia nervų sistemą veikiantys medikamentai (pvz., antidepresantai, vaistai nuo Parkensono ligos, opiatų grupės vaistai nuo skausmo, kai kurie kraujo spaudimą arba skrandžio rūgštingumą mažinantys medikamentai bei geležies preparatai);

Taigi, kaip matome, yra nemažai priežasčių, kurios sąlygoja vaiko vidurių užkietėjimą. Reikia atkreipti dėmesį į šias priežastis, siekiant išvengti suprasti arba netgi išvengti vidurių užkietėjimo.

 

4. Vidurių užkietėjimo prevencija

Siekiant „išvaduoti“ vaiką nuo vidurių užkietėjimo, galima atitinkama prevencija. Pagrindiniai prevencijos būdai yra tinkama mityba bei pakankamas skysčių vartojimas. Nepadėjus šiems būdams būtina kreiptis į gydytojus, kurie prižiūri vaiką ir padeda „kovoti“ su vidurių užkietėjimu.

Ferrari G. (2008) pabrėžia, jog vaikas, kuris maitinamas pieno mišinukais, reikia jam pakeisti jo dietą- pridėti truputį cukraus turinčių miltų, jog išmatos būtų minkštesnės. Kovojant su vaikų (kurių amžius nuo 6 mėn. iki metų), į pieną reikia pridėti grūdų miltų, o daržovių nuovirus pakeisti jų tyrėmis. Be to, galima valgyti didesnius vaisių, netgi ir keptų, kiekius bei natūralius arba vaisinius jogurtus. Vaisių vidurių laisvinamasis poveikis, sustiprėja, kai jie yra valgomi „ant tuščio skrandžio“.

Jasinauskas R. (2004) akcentuoja, vaikas, kuris yra žindomas, motinai reikėtų valgyti kuo daugiau laisvinamųjų produktų: šviežias, džiovintas ir konservuotas slyvas, virtus burokėlius, avižinių dribsnių košę,

Kalbant apie vaikų vidurių užkietėjimą yra svarbi tinkama arba taisyklingas vaiko ir motinos (jeigu vaikas yra žindomas) mityba. Platt Ward  M. (2013), Leipuvienė A. (2011), Laurent S., ir Reader P. (2010), Stoppard M. (2009), Ferrari G. (2008), Vingras A., ir Vingrienė A. (1991) bei Spokas B. (1977) pabrėžia, jog reikia vaikui duoti daug daržovių, vaisių (skaidulingas maistas), įvairius konditerinius gaminius, saldumynus, pyragus, baltą duoną- tai padeda, kai vaikui užkietėja viduriai. Taip pat vaikui, kuriam užkietėję viduriai patartina duoti maisto, kuriame yra daug augalinės ląstelienos: kopūstų, griežčių, morkų, burokėlių, pomidorų, virtų svogūnų. Verta pabrėžti, kad vaiko vidurius laisvina medus, raugintas pienas (rūgpienis), kefyras, aliejus (saulėgrąžų, kukurūžų ir alyvų).

Kai vaikui užkietėja viduriai, rekomenduojama prieš miegą išgerti 1 stiklinę kefyro, jogurto, išrūgos arba rūgpienio. Kefyras stiprina žarnyno peristaltiką. Patariama kefyro per dieną išgerti 2-3 stiklines. Išrūgos – tai skystis, kuris išsiskiria, gaminant varškę ir sūrį. Jos gunamos pakaitinus bei perkošus raugintą pieną. Išrūgos laisvina vidurius, naikina puvimo bakterijas, gydo skrandžio bei žarnyno ligas.

Prieš miegą naudinga vaikui duoti užvalgyti virtų arba žalių tarkuotų burokėlių su augaliniu aliejumi. Kadangi burokėliai ne tik suminkština išmatas, bet ir pagerina peristaltiką, padėdami greičiau iš žarnyno pasišalinti kancerogeninėms medžiagoms.

Platt  Ward M. (2013), Vingras A., Vingrienė A. (1991) akcentuoja, jog rytais vaikui rekomenduojama duoti išgerti vėsaus erškėtrožių nuoviro su medumi arba vėsaus vandens su medumi, daržovių morkų, burokėlų, kopūstų, bulvių (bulvėse yra alkaloido salonino, kuris laisvina vidurius)- sulčių. Žalios šermukšnių uogos, džiovintų juodųjų slyvų nuoviras- laisvina vaiko užkietėjusius vidurius.

Labai gerai vidurius laisvina burokėlių bei špinatų sultys. Šias sultis galima maišyti su morkų bei salierų sultimis bei gerti daug kartų per dieną. Kai vaikui užkietėja viduriai patartina gerti burokėlių, morkų, špinatų, salierų sulčių mišinio po kelis kartus per dieną.

Šviežios bulvių sultys vartojamos nuo spazminio vidurių užkietėjimo, kurio reikia gerti 0,5-0,25 stiklinės.

Kai vaikui užkietėja viduriai patariama sumaišyti po lygiai džiovintų juodųjų slyvų, abrikosų ir figų bei sumalti mėsmale. Tada reikia laikyti šaldytuve ir duoti vaikui po 1 valgomąjį šaukštą vakarais.

Siekiant išvengti, jog vaikui užkietėtų viduriai- yra svarbus skysčių vartojimas. Jeigu užkietėjo viduriai vaikui, kuriam yra 3-4 mėnesiai- padeda atvėsintas virintas vanduo. Jeigu vaikas maitinmas iš buteliuko, reikia pasistengti neberti samtelių su kaupu, nes koncentruotas mišinys gali kietinti vaiko vidurius. Vaikui, kuris yra jau nežindomas, būtina duoti daug vaisių, daržovių bei vandens.

Kai vaikui užkietėja viduriai reikia gerti vandens: tarp pusryčių ir pietų po 1 valgomąjį šaukštą kas 30 minučių, po pietų galima tęsti vandens vartojimą pagal tokią pačią shemą. Taip pat reikia gerti vandenį, visada, kai yra juntamas troškulys.

Kai mano vaikas negalėjo maitintis įprastu maistu, tik motinos pienu- tekdavo jam duoti atvėsinto virinto vandens, kuris sukeldavo žarnyno judesius. Nors iš patirties galiu teigti, kad žindomas vaikas, ne itin noriai geria vandenį. Tačiau reikia duoti, kad nors kiek išgertų….

Iš patirties galiu teigti, kad kai kurie produktai sukelia žarnyno judesius (laisvina vidurius). Mano vaikui laisvina vidurius šie produktai: džiovintos ir šviežios slyvos, kefyras, avižinių dribsnių košė, miežinių dribsnių košė, kopūstai ir žiediniai kopūstai, medus, kurio įdedu į arbatą įvairios daržovės: bulvės, burokėliai, morkos. Pradėjus vartoti maisto produktus, turinčius laisvinamąjį poveikį, panaikinome vidurių užkietėjimo problemą. Galiu pabrėžti, kad niekas geriau nepažįsta savo vaiko, kaip motina- ji gali stebėti vaiką, ir matyti, kokie produktai laisvina jo vidurius. Mano vaikui dar laisvina vidurius bananai ir kiviai, kai pastebiu, kad pradeda tuštintis kietomis išmatomis- duodu šiuos produktus- jie laisvina vidurius.

Labai svarbu vengti maisto produktų, kurie kietina vidurius. Tai būtų tokie produktai: ryžiai, ankštiniai žiniai, pupos, ropės, grybai, česnakai, ridikai, žali svogūnai, kriaušės, mėlynės bei kiti bei cholesterolio (gyvulinės kilmės riebalų).

Jeigu vaikas yra maitinamas motinos pienu, reikėtų maitinančiai motinaivalgyti daugiau vidurius laisvinančių produktų. Tačiau motinai nereikėtų gerti vidurius laisvinančių arbatų arba medikamentų, nepasikonsultavus su gydytoju.

Gamta- tai neišsenkamas natūralių vaistų šaltinis. Medžiai ir įvairūs augalai (uogos, vaisiai, daržovės) turi gydomųjų galių. Verta pabrėžti, kad vaistinių augalų preparatai yra pranašesni už sintetinius vaistus, nes jie lengviau pasisavinami- beveik nesukelia alerginių reakcijų, jais galima ilgai gydytis ir jų poveikis švelnesnis. Vasiliauskas J. (2011) pabrėžia, jog 40% visų vartojamų vaistų yra pagaminama iš vaistinių augalų, kuriuos liaudies medicina seniai pažįsta bei veiksmingai juos vartoja.

Vasiliauskas J. (2011) ir Vasiliauskai Danguolė, Juozas, Audius (2011),Pihlik U., Joesaar A. (2009), Hensel W. (2007), Ragažinskienė O., Rimkienė S., Sasnauskas V. (2005) išskiria atitinkamus augalus, kurie vartojami liaudies medicinoje, ir padeda „kovoti“ su vaikų bei suaugusiųjų žmonių vidurių užkietėjimu. Šiame skyriuje bus pateikti būdai padedantys mažinti vaikų vidurių užkietėjimą. Bet atkreipkite dėmesį, jog dozės skirtos suaugusiems. Todėl prieš duodant vaikui gydomuosius vaistažolių užpilus, nuovirus, antpilus ir pan., – reikia jiems sumažinti dozę (kitaip pasakius, mažinti dozes vaikams, priklausomai nuo vaiko amžiaus). Pagrindiniai vaistiniai augalai, kai vaikui užkietėja viduriai, yra vartojami šie:

Dilgelė- kai vaikui užkietėja viduriai, patartina gerti nuovirą, kuris paruoštas iš dilgelių lapų ir šaltekšnio žievės (po lygiai);

NUOVIRAS: 15 g šio mišinio, užpilama 500 ml verdančio vandens, pavirinima 15 min., ataušinama ir perkošiama. Šis nuoviras yra geriamas prieš valgį po 0,5 stiklinės 3-4 katus per dieną.

2 valgomuosius šaukštus dilgėlių lapų užpilti 200 ml verdančio vandens, valandą palaukti ir nukošti. Gerti po 0,5 stiklinės 4 kartus per dieną. Vartojama užkietėjus viduriams.

Varnalėša- gydomas vidurių užkietėjimas. Esant vidurių užkietimui patartina duoti varnalėšų šaknų nuovirą ir užpilą.

Varnalėšų šaknų nuoviras: 10 g džiovintų smulkintų varnalėšų šaknų užpilti 1 stikline vandens, 15-20 minučių pavirinti bei palikti 30 minučių pritraukti. Gerti po 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną.

Varnalėšų šaknų užpilas: 1 valgomąjį šaukštą džiovintų smulkintų varnalėšų šaknų užpilti 1 stikline šalto vandens bei palikti per naktį pritraukti. Ryte varnalėšos užpilą užvirinti. Gerti po 1 valgomąjį šaukštą 4-5 kartus per dieną.

Obuolys– tai vaisius, kuris padeda gydyti vidurių užkietėjimą. Esant vidurių užkietėjimui patartina valgyti keptus obuolius. Taip pat užkietėjusius vidurius laisvina keptų obuolių tyrė su augaliniu aliejumi (pvz., saulėgrąžų aliejumi).

Patariama užkietėjus viduriams duoti vaikui sulčių mišinį: Sumaišyti obuolių sultis su vynuogių sultimi ir duoti gerti vaikui.

Kopūstas– tai vaistas nuo daugelio ligų. Kopūstų sultys vartojamos, kai vaikui užkietėja viduriai- geriau sutis gerti prieš valgį. Raugintų kopūstų sultys padeda įveikti vidurių užkietėjimą – po stikline ryte ir vakare prieš valgį. Verta pabrėžti, kad naudinga vaikui duoti raugintų kopūstų sultis, po lygiai sumaišyta su citrinų sultimis (bet nepatartina duoti vaikui, kuriam yra padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas);

Alijošius (Mėdėjantysis Alavijas)- jų ekstraktas vartojimas sergant vidurių užkietėjimu. Alavijų preparatai laisvina vidurius, todėl rekomenduojama juos vartoti atsargiai, nes didesnės dozės smarkiai dirgina storąją žarną ir gali prasidėti uždegimas;

Alavijų arba alijošiaus sultys vartojama po 2 valgomuosius šaukštus 2-3 kartus per dieną. Labai gerai yra ryte bei vakare prieš miegą išgerti po 50 g alavijų sulčių (paruoštų vaistinėje), reikia gerti vieną savaitę.

Moliūgas– jo vaisių minkštimas yra vartojamas, kai vaikui užkietėja viduriai;

Ypatingai, nuo spazminio vidurių užkietėjimo pededa toks receptas: 500 g moliūgo, pusantros stiklinės vandens, 60 g kruopų, 50 g sviesto. Iš moliūgo pašalinamos sėklelės bei nulupama odelė. Tada moliūgas pjaustomas mažais gabalėliais bei lengvai patroškinamas svieste. Pagal skonį reikia įdėti druskos, supilti manų kruopas arba soras, prieš tai pakaitinus jas orkaitėje ir kelis sykius perlieti verdančiu vandeniu, jog sušustų. Tokį patiekalą reikia vartoti 2-4 per savaitę, kuris padeda nuslopinti žarnyno skausmus.

Pastovus kankinantis nuo vidurių užkietėjimo naudingas tris kartus per dieną gerti po 1/3 stiklinės moliūgų sulčių. Toks gydymas turi būti vykdomas ne mažiau kaip 1-1,5 mėnesio.

Erškėtis– juo uogos, lapų ir žiedų sunka vartojama užkietėjus viduriams;

RECEPTAI:

Su cukrumi sumaišytus šviežius erškėčio lapus arba gerti erškėčio žiedų sunką, praskiestą tyru vandieniu- puikiai laisvina užkietėjus vidurius.

Labai naudinga valgyti erškėčio uogų minkštimą užkietėjus viduriams.

● Agrastas- jo uogos tinkamos vartoti, kai vaikui užkietėja viduriai. Rekomenduojamas per 3-4 savaites kasdien suvalgyti 300-500 g agrastų šviežių uogų- dar efektyviau jų išvirtą kompotą;

Petražolė– jos sėklos padeda esant vidurių užkietėjimui;

RECEPTAS: 20 g sutrintų petražolės sėklų užpilti 1 stikline šalto virinto vandens, 30 minučių pašildyti vandens vonelėje ir perkošti. Gerti po 1 valgomąjį šaukštą 5 kartus per dieną.

Rabarbarai– laisvina užkietėjusius vidurius;

RECEPTAI:

Rabarbarų šaknų arbata: 1 arbatinį šaukštelį rabarbarų šaknų užpilti 1 stikline verdančio vandens, indelį uždengti, kad arbata nusistovėtų. Gerti arbatą tik kitą dieną. Gerti vienu metu ne daugiau kaip ¼ stiklinės- 1 stiklinės užtenka 3 kartams.

Rabarbarų kompotas: 2-3 rabarbarų stiebai, 1 l vandens, 2 valgomieji šaukštai cukraus, šakelė šviežaus rozmarino arba žiupsnelis džiovinto. Tada rabarbarą nulupti, supjaustyti gabaliukais, užpilti vandeniu, ir cukrumi, užvirinti, įmesti rozmarino, dar kelias minutes pavirti. Paskui nuimti nuo ugnies bei leisti atvėsti.

Rabarbarų kisielius: 300 g nuluptų rabarbarų lapkočių supjaustyti, 10- 15 minučių pamirkyti šaltame vandenyje. Kitame puode vandenyje ištirpinti cukrų, užvirinti, sudėti rabarbarus, 5-10 minučių pavirinti, supilti 2 valgomuosius šaukštus krakmolo, išmaišyto vandenyje.

Rabarbarų šaknų nuoviras: 20 g smulkintų rabarbarų šaknų užpilti 200 ml verdančio vandens, virinti 10 minučių, leisti pritraukti ir perkošti. Išgerti visą iš karto prieš naktį.

Vartoti rabarbarų šaknų miltelius. Vartojama po 0,5-1 g, užsigeriant vandeniu. Vartojama kaip laisvinamoji priemonė užkietėjus viduriams.

● Raudonieji serbentai, kuriuos gydytojai pataria vartoti, praėjus 20-30 minučių po valgio ir tęsti gydymą, kol yra šių šviežių uogų. Taip pat yra veiksminga nuo vidurių užkietėjimo gerti šviežių juodųjų serbentų lapų arbatą- patartina šios arbatos išgerti 0,5 litro;

Agurkas– jie padeda lėtiniam vidurių užkietėjimui gydyti;

RECEPTAI:

Agurkus, visų pirma, reikia mėnesį palaikyti sūdytame vandenyje. Tada tą sūrumą iškošti ir padėti šaldytuve. Reikia vartoti po desertinį šaukštelį, praėjus 20-30 minučių po kiekvieno valgio. Agurkai yra išmetami.

Rekomenduojama valgyti šviežius agurkus užkietėjus viduriams ir lėtiniam vidurių užkietėjimui gydyti. Taip pat gerai valgyti raugintus agurkus užkietėjus viduriams.

Rekomenduojama valgyti 0,5 stiklinės, prieš valgį agurkų tyrės. Vartojama užkietėjus viduriams. Labai gerai gerti agurkų sulčių po 0,5 stiklinės, prieš valgį užkietėjus viduriams.

Rekomenduojama per dieną išgerti ne mažiau kaip 1 l raugintų agurkų sūrymo užkietėjus viduriams.

● Morka- šviežios morkų sultys patartina gerti 2 kartus per dieną po pusę stiklinės pavalgius, kai užkietėja viduriai.

Labai gerai gerti arbatą iš morkų žaliosios dalies- vasarą vartoti žalius žalumynus, o žiemą galima užplikyti džiovintus.

Taip pat galima pasigaminti sulčių iš lygių dalių saldžiųjų pipirų ir morkų. Šios sultys geriamos nevalgius- labai naudingos, gydantis storosios žarnos negalavimus.

● Kmynas- patariama gerti kmynų vaisių arbatą arba sumaltus vaisių miltelius (po pusę šaukštelio 3 kartus per dieną), kai vaikui užkietėja viduriai;

NUOVIRAS: 10 g kmynų sėklų, 10 g apelsino žievės, 80 g šaltekšnio žievės. 1 valgomasis šaukštas šio mišinio yra užpilamas 1 stikline verdančio vandens bei verdamas 10 minučių ant silpnos ugnies. Šio nuoviro geriama rytais ir vakarais po 1 stiklinę nuoviro. Rekomenduojama vartoti 2-4 mėnesius.

Putinas– jo uogos, padeda, kai vaikui užkietėja viduriai- laisvinantis vidurius vaistas;

Rūgštynė – patariama rūgštynės lapus ir šaknis užkietėjus viduriams;

RECEPTAI:

Rekomenduojama vartoti rauktalapių rūgštynių nuovirą, nes veiksmingai laisvina vidurius, ypatinga tinka nuo lėtinio vidurių užkietėjimo.

Rauktalapių rūgštynių nuoviras: 15 g rauktalapių rūgštynių šaknų užpilti 550 ml vandens ir pavirti 20 minučių. Gerti po 0,5-1 puodelio 3 kartus per dieną.

Rekomenduojama gerti po 1-5 arbatinius šaukštelius rūgštynių sulčių esant chroniškams vidurių užkietėjimui.

Rekomenduojama vartoti po 0,5 -1 g 2-3 kartus per dieną sausų tankiažiedžių rūgštynių šakniastiebių bei šaknų miltelių. Vartojama viduriams minkštinti.

● Paprastas raudonėlis- jo užpilas tinkamas vartoti, kai vaikui užkietėja viduriai;

UŽPILAS: reikia paruošti 15 g žaliavos ir stiklinės verdančio vandens. Užpilą geriausia ruošti termose. Jis geriamas karštas po 1-2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną.

● Paprastas šaltekšnis- jo galeniniai preparatai reguliuoja virškinimo trakto veiklą, ypatingai, kai yra spazminis bei atoninis vudurių užkietėjimas. Vidurių normalizavimui padeda šaltekšnio žievės nuoviras;

NUOVIRAS: 2 valgomuosius šaukštus susmulkintos žaliavos emaliuotame inde užpilti 200 ml vandens, indą uždengti ir, įstatyti į verdančio vandens vonelę bei dar kaitinti 30 min. Aušinti reikia kambario temperatūroje 10 min., perkošti, žaliavą išspausti. Į gautą nuovirą įpilti virinto vandens iki 200 ml. Nuoviras laikomas vėsioje vietoje ne ilgiau kaip 2 paras. Gerti po 1-2 valgomuosius šaukštus ryte ir vakare prieš valgį.

Šaltekšnio žievė 30 g, dilgelių lapai 20 g, kraujažolių žolė 10 g. Valgomasis šaukštas mišinio užplikomas stikline vandens. Virinama 15 min vandens vonelėje- tinka kamuojant lėtiniam vidurių užkietėjumui.

UŽPILAS: 60 g šaltekšnio žievės, 10 g anyžiaus sėklelės, 10 g pankolio vaisių (vaistinių krapų sėklos), 20 g saldymedžio šaknų. 2 valgomuosius šaukštus šio mišinio užpilama 2 stiklinėmis verdančio vandens, užpilą šiltai reikia apvynioti bei palikti 3-5 valandoms. Šio užpilo geriama po 1 stiklinę rytais ir vakarais dvi savaites. Tada daroma pertrauka. Gydymo kursas kartojamas 3-5 kartus.

Šermukšnis– jo vaisiai tinkami vartoti, kai vaikui užkietėja viduriai. Liaudies medicina šermukšnio žiedus ir uogas vartoja, kai užkietėja viduriai. Tačiau nepatartina šermukšnio vartoti, kai vaikas viduriuoja .

RECEPTAS: Į 1 l paprastojo šermukšnio uogų sulčių įberiama 600 g cukraus, pavirinama ir atvėsinama. Vartojama po 3 valgomuosius šaukštus per dieną.

Taip pat iš šermukšnio prinokusių uogų yra spaudžiamos sultys arba galima jų suvalgyti po 10-15 vienetų po valgio- tai puiki priemonė laisvinanti užkietėjusius vidurius. Vaikams yra labai naudinga žiemą ir pavasarį šermukšnių sirupas. Ruošiant šermukšnių sirupą, iš 2 kg šermukšnių uogų yra išspaudžiamos sultys. Tada tris kartus užvirinamos, įdėjus 1 kg cukraus- kiekvieną kartą, kai sultys užverda, reikia leisti joms atvėsti. Šis sirupas vartojamas po 1 arbatinį šaukštelį4-5 kartus per dieną, po valgio.

● Šeivamedis- puiki priemonė, užkietėjus viduriams. Mdikai rekomenduoja šeivamedžio lapus, žiedus bei uogas.

UŽPILAS: 1 valgomasis šaukštas iš šio augalo paruoštos vaistinės žaliavos užplikomas pusantros stiklinės verdančio vandens; užpilui leidžiama nusistovėti, kol atvės bei išgeriama per dieną.

RECEPTAS: 1 valgomasis šaukštas juodojo šeivamedžio žiedų, 1 alavijo lapas, 1 arbatinis šaukštelis pankolio vaisių arba žaliosios dalies vakare užpilami 2 stiklinės verdančio vandens. Užpilui reikia 10-12 valandų nusistovėti. Tada jis perkošiamas bei geriamas dvi dienas iš eilės po 1 stiklinę. Žarnyno valymas prasideda po 12-30 valandų.

Taip pat rekomenduojama pasigaminti juodojo šeivamedžio uogienės. Šio augalo uogos gerai nuplaunamos ir joms leidžiama nuvarvėti. Vėliau jos verdamos, per 3-4 kartus į indą įpilant 1 stiklinę vandens, kol uogos visiškai suvirs. Šis mišinys perkošiamas per sietą arba kiaurasamtį ir santykiu 1:1, į jį dedama cukraus. Vartojama šios uogienės po 1/2 arbatinio šaukštelio 5-6 kartus per dieną, praėjus 15-20 minučių po valgio.

● Paprastasis vaivoras arba Girtuoklė- jos lapų nuoviras padeda, kai vaikui užkietėja viduriai- laisvina vidurius;
LAPŲ NUOVIRAS: 2 šaukštus lapų užpilti stikline karšto vandens, kaitinti 30 min., po 10 min. perkošti. Gerti po valgomąjį šaukštą 4-6 kartus per dieną.

● Paprastasis varputis- iš varpučių šakniastiebių pagaminti galeniniai preparatai laisvina užkietėjusius vidurius;

Liepaliepų medus yra puiki laisvinamoji priemonė užkietėjus viduriams.

● Gėlės Saulutės- tai puiki vidurius laisvinanti priemonė.

UŽPILAS: 1 valgomasis šaukštas džiovintų arba 2 šaukštai valgomieji šviežių jų žiedelių užplikomi 1 stikline verdančio vandens. Užpilui reikia leisti nusistovėti, kol jis atvės. Vėliau jis yra perkošiamas bei geriamas po truputį, praėjus pusvalandžiui po valgio.

● Gervuogė- jos prinokusios uogos vartojamos, kai vaikui užkietėja viduriai;

Kiaulpienė– jos šaknyse, esančios karčiosios medžiagos laisvina vidurius. Kiaulpienės preparatais yra gydomas vidurių užkietėjimas;

KIAULPIENIŲ ŠAKNŲ UŽPILAS: 2 arbatinius šaukštelius šaknų reikia užpilti stikline virinto vandens, palaikyti per naktį (8 valandas). Gerti po 1/4 stiklinės per dieną, prieš valgį.

Vyšnia– uogų užpilas arba antpilas laisvina užkietėjusius vidurius. Taip reikia valgyti šviežias vyšnių uogas, nes jos irgi švelniai laisvina vidurius. Labai rekomenduojama esant užkietėjusiems viduriams gerti vyšnių sultis;

Vyšnių sultys: Prisirpusias vyšnias sutrinti, kiekvienam jų kilogramui įberti citrinos rūgšties, parą palaukti ir perkošti. Tada sumaišyti su cukrumi santykiu 1:1, gerai išmaišyti, supilstyti į butelius bei laikyti vėsioje vietoje. Šviežias vyšnių sultis gerti po 1-2 stiklines per dieną.

Bulvė– patariama gerti bulvių sulčių ir valgyti žalios bulvių tarkuotos tyrelės užkietėjus viduriams;

● Gyslotis- jo preparatai laisvina užkietėjusius vidurius. Gysločio sėklose yra daug gleivių: 10 g sėklų užpilama 100 ml verdančio vandens ir išgeriama iš karto. Rekomenduojama gysločio sėklas vartoti, kai užkietėja viduriai. Patariama, nakčiai arba rytais, prieš pusryčius suvartoti po 20g grūstų arba sveikų gysločio sėklų, užgeriant jas vandeniu;

ANTPILAS: 1 valgomasis šaukštas sėklų užpilamas 1/2 stiklinės verdančio vandens bei paliekamas nusistovėti, kol atvės. Geriama kartu su visomis sėklomis rytais. Antpilo poveikis pasireiškia po 5-12 valandų.

UŽPILAS: 3 valgomieji šaukštai gysločio lapų užpilami 2 stiklinėmis verdančio vandens bei paliekami nusistovėti 30 minučių. Tada užpilas perkošiamas bei vartojamas po 1/2 stiklinės tris kartus per dieną, likus 30 minučių iki valgio. Toks gydymas turi trukti 1-1,5 mėnesius.

Šaltalankis– jo sėklų antpilas ir sėklelių arbata padeda užkietėjus viduriams;

Šaltalankio sėklų antpilas: 1 valgomąjį šaukštą šaltalankio sėklų užpilti 1 stikline, palaikyti 2-3 valandas ir perkošti. Gerti po 1 stiklinę vakare, prieš miegą.

Šaltalankio sėklelių arbata: 1 valgomąjį šaukštą šaltalankio sėklelių užpilti 1 stikline verdančio vandens. Šią šaltalankio sėklelių arbatą gerti šiltą.

● Puslėtasis guveinis- iš jo paruošti galeniniai preparatai padeda, kai užkietėja viduriai;

● Linas- liaudies medicinoje rekomenduojama nakčiai išgerti vieną stiklinę sėmenų nuoviro (1 arbatinis šaukštelis sėmenų 1 stiklinei karšto vandens), padeda esant lėtiniams vidurių užkietėjimui. Nuovirą reikia gerti neperkoštą.

Labai gerai, kai vaikui užkietėja viduriai duoti linų sėklų aliejaus. Reikia išvirti 1 stiklinę kisieliaus bei leisi nusistovėti; nupilti gleives, saugantis, jog nepatektų sėklų, skoniui pagerinti prodėti bet kokių sulčių ar ba medaus. Tada linų kisielių verti dar 10 minučių- gerti jį po 1/2 stiklinės prieš valgį ir prieš miegą.

Sugrūdamos linų sėklos irgi tinka, kai užkietėja viduriai: jos vartojamos po 1 valgomąjį šaukštą 2 kartus per dieną, likus 20-30 minučių iki valgio, užgeriant vandeniu. Arba patrintas sėkleles sumaišyti su 1/3 stiklinės vandens- gydymosi kursas trunka 1-2 mėnesius.

Sėmenų nuoviru yra gydoma nuo vidurių užkietėjimo. Reikia suvalgyti po šaukštą nuoviro su tirščais po kiekvieno valgio. Iš vakaro 2 šaukštus sėmenų užpilti stikline vandens ir palikti per naktį brinkti, ryte užvirinti ir iš karto nukelti nuo ugnies.

Gydomosios klizmos su linų sėklų užpilu: 1 valgomasis šaukštas linų sėklų užpilamas 1 stikline verdančio vandens. Po to užpilui leidžiama 2-3 valandas nusistovėti. Vienai klizmai imama 50 ml pašildyto užpilo. Esant tiesiosios žarnos ūmiam dirginimui- dozę reikia sumažinti iki 20-30 ml bei daryti klizmą 3-4 kartus per dieną. Ši priemonė labai veiksminga nuo hemorojaus.

Verta pabrėžti, jog sėmenų aliejus – tai sena tradicinė vidurių laisvinamoji priemonė. Reikia 1-2 arbatinius šaukštelius aliejaus suvartoti tuoj po valgio, gausiai užgeriant vandens. Gerai padeda ir linų sėklos, kurių galima dėti į duoną bei patiekalus.

● Aviža- jos ląsteliena švelniai skatina virškinimą, todėl jos patariamos vartoti, kai užkietėja viduriai;

Tibeto medicina siūlo gydytis nuo vidurių užkietėjimo avižomis. Vissų pirma, reikia kruopščiai perrinkti kelis valgomuosius šaukštus avižų, jas gerai nuplauti, išdžiovinti bei susmulkinti. Tada avižos vartojamos 1 kartą per dieną, kaip priedas prie kokio nors patiekalo. Iš pradžių pasitenkinama trupučiu avižų miltelių ant arbatinio šaukštelio galelio. Vėliau palaipsniui didinama dozė, o vartojimų skaičius (1/2 arbatinio šaukštelio ir 3 kartus per dieną). Taip gydomasi, kol pasiekiamas kasdieninis tuštinimasis.

● Salota- jos laisvina užkietėjusius vidurius;

● Skėtinė širdažolė- jos laisvina užkietėjusius vidurius. Tačiau per didelės jos dozės gali sukeli viduriavimą (Apie viduriavimą daugiau informacijos rasite: vaikas viduriuoja ) bei vėmimą.

Saulėgrąža– jos aliejus (saulėgrąžų aliejus) patariamas vartoti, kai vaikui užkietėja viduriai;

● Trilapis pupalaiškis- jo lapai dedami į vaistines arbatas, kurios laisvina užkietėjusius vidurius;

● Valgomasis salieras- jis laisvina užkietėjusius vidurius;

Svogūnas– iš jo pagaminti galeniniai preparatai padeda, kai užkietėja viduriai. Taip pat rekomenduojama vartoti šviežias svogūnų sultis esant užkietėjusiems viduriams.

Bulvė– jos sunka padeda, kai užkietėja viduriai. Patariama gerti po 0,5 stiklinės 2-3 kartus per dieną 30-40 min prieš valgį. Patariama, rytais suvartoti po truputį žalių tarkuotų bulvių košelės arba išgerti jų sulčių.

Jeigu vidurių užketėjimas tapo ne vienkartine, o nuolatine problema- reikia vaiką ištirti. Yra atliekamas pilvo organų ultragarsinis tyrimas (gali būti atliekamas storosios žarnos tyrimas jį užpildant fiziologiniu tirpalu- tai visiškai nepavojinga ir neskausminga) arba rentgenologinis žarnyno ištyrimas.

Tikrai gamta- tai turi daug gydomųjų savybių. Pravartu vartoti žolelius jų nuovirus ir augaliukus, jie padeda „kovoti „ su vaiko vidurių užkietėjimu. Iš išvardytų augalų ir žolelių nemažai duodu savo vaikui nuo vidurių užkietėjimo. Vartojame šiuos augaliukus ir žoleles nuo vidurių užkietėjimo: moliūgas (moliūgų tyrelę), kopūstas (sriubą, verdame su kitomis daržovėmis), aviža (avižų košę), vyšnia (vyšnių vaisinę sriubą), agurkas (duodame gryną agurko skiltelę valgyti), bulvė (virtą bulvių košę) ir kmynų arbatą. Šios gamtos gerybės apsaugo nuo vidurių užkietėjimo.

Kartais motinos duoda vaikui vidurius laisvinančius vaistus. Šis veiksmas yra labai klaidingas. Kadangi vaikui sudėtinga duoti vaistų, nes sunku nustatyti dozę. Ferrari G. (2008) akcentuoja, jog motinos davusios laisvinamųjų vaistų ir nesulaukusios rezultato, didina vaistų dozę- ir taip sukelia vaikui viduriavimą. Taip pat ilgalaikis laisvinamųjų vaistų vartojimas tampa ir vidurių užkietėjimo priežastimi.

Nuolatinis vaiko vidurių užkietėjimas suformavo kietas išmatas, ir jas išstumpti yra sunku ir skausminga- galima pasinaudoti klasikinėmis klizmomis, žvakutėmis arba mažomis glicerino klizmutėmis. Tačiau šios priemonės neturi tapti įpročiu, bet šias priemones naudoti, kai tikrai prireikia. Laurent S., Reader P. (2010 pabrėžia, jog žvakutės padeda retai, ir kai vaikui skauda užpakaliuką- žvakutės sukelia jam dar didesnį nepatogumą. Geriausia vadovautis medikų patarimais- jokiu būdu nekreipti į draugių arba giminaičių patarimus, nes gydymą galite tik apsunkinti, neprotingai patarimais.

Leipuvienė A. (2011) akcentuoja, kai daroma klizma, vaikas yra paguldomas ant šono ir sulenkiamos jo kojytės, į išeinamąją angą įvedama klizma, kišant iki pusės klizmos antgalio ir išspaudžiamas jo turinys. Klizmos antgalio tepaliukais tepti nereikia. Vaikas pats pasituština po 15-30 minučių, kartais- vėliau. Jeigu tėvai neturi šios klizmos, gali paruošti valomąją klizmą. Valomajai klizmai reikia balionėlio, į kurį pritraukiama druskos tirpalo (1/2 arbatinio šaukštelio smulkios druskos dedama į stiklinę- 200 ml virinto vandens). Tirpalas turi būti kūno temperatūros, jo kiekis vienai klizmai: naujagimiui- 25-30 ml, 1-3 mėn. vaikui- 50-60 ml, 4-7 mėn. vaikui- 60-100 ml, 8-12 mėn. vaikui- 110-150 ml. Prieš įvedant klizmą ant šono gulinčiam ir sulenktomis kojytėmis vaikui, balionėlio antgalis patepamas kremu. Išspaudus tirpalą į tiesiąja žarną būtina suspausti vaiko sėdmenis bei 3-5 minutes palaikyti.

Verta pabrėžti, jog reikia vengti dažnai vaikui “daryti” klizmas, nes tada jis gali nepradėti tuštintis.

Vaiko vidurių užkietėjimas gali būti rimtas dalykas, ir atitinkamais atvejais būtina medicininė pagalba bei priežiūra. Kai vaikui užkietėja viduriai, į medikus būtina kreiptis šiais atvejais:

● Vaiką, kurio viduriai užkietėję būtina nuvesti pas medikus. Ypatingai, todėl, jog viduriai gali užkietėti ir dėl anatominių priežasčių. Vaikas gali gimti turėdamas trūkumų arba ligų, kurios sukelia vidurių užkietėjimą. Viena tokių- tai didelė storoji žarna;

● Reikia kuo anksčiau gydyti vaiko vidurių užkietėjimą, tai tik į naudą. Kai vaikas pradeda „tepti“ išmatomis, tikimybė pasveikti 45 %. Neretai tokių bėdų turi 4-5 metų amžiaus vaikai, kurių viduriai yra pastoviai užkietėję. Susiformavę žarnyne išmatų akmenys gali užimti visą storosios žarnos tūrį bei sukelti jos neprieinamumą;

● Kartais vaikas dėl pilvo skausmų patenka į gydymo įstaigą, joje paaiškėja, kad tai yra visai kita negalavimo priežastis- tai užkietėję viduriai. Vaikui gali skaudėti pilvą, krėsti šaltis bei pakilti temperatūra.

● Tuštinimosi pobūdis pasikeitė staiga, kai išmatose aptinkama kraujo, esant stipriems pilvo skausmams, mažakraujystei ir staigiam svorio kritimui:

Taigi, vienas iš paprasčiausių vidurių užkietėjimo prevencijos būdų yra profilaktika ir laiku pradėtas gydymas. Neretai vaikų vidurių užkietėjimas yra lengvas ir pagydomas sveikatossutrikimas. Tačiau kai vaikui užkkietėja viduriai pastoviai bei dažnai ir be aiškios priežasties- tai gali būtų ženklas apie esančią rimtą ligą.

Yra dar keturi svarbūs patarimai, kurie padėtų išvengti vaikų vidurių užkietėjimą be vaistų arba medikamentų:

Pirmasis patarimas – Virškinimo fermentai padeda išvengti pilvo pūtimo bei pasisavinti daugiau naudingų medžiagų iš maisto

Vaiko ir suaugusiojo žmogaus žarnyno veikla priklauso nuo to, kaip gerai buvo susmulkintas maistas, prieš jam patenkant į žarnyną. Todėl pirmasis natūralus komponentas yra virškinimo fermentų kompleksas. Siekiant išvengti vidurių užkietėjimo galima vartoti augalines priemones:

● Imbieras, kuris pasižymi nuskausminamuoju, uždegimą mažinančiu bei skatinantis skrandžio sulčių išsiskyrimą;

● Vaistinės ožragės sėklos, kurios vartojamos skrandžio skausmui mažinti bei skatinančios fermentų gamybą;

● Papajos lapai, kurie palengvina baltymų virškinimą, šalina dispepsijos(virškinimo veiklos sutrikimas, pasireiškiantis neaiškaus pobūdžio maudimas viršutinėje pilvo dalyje, susijęs su pilnumo jausmu, riaugėjimu, pilvo pūtimu, pykinimu ir rėmens graužimu) ir gastrito požymius;

Antrasis patarimas- Probiotikų vartojimas

Esant blogam kūno kvapui (daugiau būdinga vyresniems vaikams), pučia pilvą, susidaro daug dujų, nemalonus išmatų kvapas- tai yra aiškūs puvimo proceso organizme ženklai bei blogųjų bakterijų pertekliaus simptomai. Siekiant atsikratytišių simptomų- būtinas geras bakterijų balansas žarnyne (t.y. užtikrinti, jog gerųjų bakterijų būtų daugiau nei blogųjų). Todėl patariama papildyti mitybą probiotikais, norint įveikti vidurių užkietėjimą.

Trečiasis patarimas- smiltyninio gysločio vartojimas

Tai yra puikios skaidulos, jos yra švelnaus veikimo, sugeria daug vandens- net 25 kartus daugiau negu sveria jos pačios. Smiltynio gysločio skaidulos naudingos tiek kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo, tiek viduriuojantiems. Kai yra vidurių užkietėjimas, jas vartojant nesuvirškintos medžiagos dėl švelnių gelio pavidalo skaidulų pasiekia storąją žarną būdamos drėgnos, todėl daug lengviau ir greičiau juda žarnynu. Kai viduriuojama- tai sugeria skysčio perteklių, sutirština turinį: jis negali judėti pernelyg greitai.

Ketvirtasis patarimas- Inulinas yra unikalios skaidulos, kurios padeda išvengti puvimo proceso storojoje žarnoje

Inulino randama daug šakniavaisiuose- svogūnuose, cukinijose, artišokuose bei poruose. Jis stimuliuoja bifidobakterijų kolonijų augimą, dėl to vadinamas prebiotiku. Taip pat inulinas pasitarnauja kaip maistas kitoms gerosioms bakterijoms- yra dviguba nauda.
Verta pabrėžti, jog inulinas geriau veikia, vartojamas kartu su smiltyniniu gysločiu, nes pastarasis sustiprina prebiotinį poveikį.

Esant funkciniam vaiko vidurių užkietėjimui- patariama gerti daug skysčių, vaisių sulčių, valgyti daugiau augalinio maisto ir būti fiziškai aktyviems (galima leisti vaiką į sporto būrelius arba patiems kartu puoselėti fizinį aktyvumą). Jeigu reikėtų kreiptis į gydytojus dėl vaiko vidurių užkietėjimo- bus atlikti tyrimai ir bandyta išsiaiškinti ar vaikas neserga, kokia pavojinga liga.

Vaiko tuštinimosi procesą gali palengvinti masažas bei mankštos pratimai:

Paprastasis masažas. . Dešinės rankos plaštaką apvynioti drėgna šalta skepeta, ją 5-10 kartų švelniai perbraukti dešinyjį šoną iš apačios į viršų; po to apvynioti kairę plaštaką ir ja perbraukti kairyjį šoną iš viršaus į apačią. Kaitalioti 3-4 kartus, o pabaigus masažą reikia pasivaikščioti;

Rytinis masažas . Vaikui pabudus 7-10 kartų pilvą (aplink bambą) perbraukti ratu pagal laikrodžio rodyklę. Vėliau dešinę koją sulenkti ir prispausti prie pilvo bei keletą sekundžių palaukti. Po to vaikas turi atsikelti, išgerti stiklinę kambario temperatūros vandens, po 15 minučių 10 kartų pritupti arba kelias minutes pritupiama. Jeigu nepajuntamas vaiko noras pasituštinti, pratimą reikia pakartoti 3-4 kartus bei užgerti dar vieną stiklinę vandens;

Taškinis masažas. Abiejų rankų vaiko rodomieji pirštai po 10 kartų turi būti perbraukiami nuo pagrindo galiuko link. Vėliau 2-4 minutes spaudžami taškai, esantys per pirštus į kairę ir dešinę nuo bambos bei 5 minutes spaudžiamas taškas, kuris yra 4 pirštai virš bambos.

Atliekami mankštos pratimai, kurie stiprina pilvo raumenis bei stimuliuoja žarnyno veiklą
:

● Gulint ant nugaros, vaiko kojos pakeliamos aukštyn ir daromi judesiai, kurie primena važiavimą su dviračiu;

● Gulint ant nugaros, viena ar abi vaiko kojos sulenkiamoa bei apglėbus rankomis kelius prispaudžiamos prie krūtinės;

● Gulint ant nugaros, viena vaiko koja yra sulenkiama per kelį, perkeliama per ištiestą kitą koją bei pastatoma ant grindų, stengiantis nepakelti pečių juostos nuo grindų. Tada pratimas atliekamas kita koja;

● Vaikui atsiklaupus ir atsirėmus į grindis plaštakomis (arba alkūnėmis), prisėdama ant kulnų tai viena, tai kita sėdmenų puse;

● Vaikui stovint keturpėsčiomis, paeiliui ištiesiamos kairė ir dešinė kojos bei išlenkiama nugaro.

Svarbu pabrėžti, jog kiekvieną pratimą reikia pakartoti 10-15 kartų.

Taigi, siekiant sureguliuoti žarnyno veiklą, patariama daug vaikščioti, bėgioti, plaukioti, daryti aerobikos pratimus bei rytais mankštintis.

Kaip matome, yra nemažai prevencinių būdų, kurie padeda apsaugoti vaiko nuo vidurių užkietėjimo. Gali pasirinkti atitinkamus maisto produktus, kurie laisvintų vaiko vidurius bei padėtų lengvai išsituštinti. Jeigu dauguma prevencinių būdų nepadeda „kovoti“ su vaiko vidurių užkietėjimo- reikia kreiptis į gydytojus, kurie stebės vaiką ir teiks medicinę pagalbą. Tiesiog nereikia delsti ir kankintis su šia problema, bet išnaudoti visus prevencinius būdus, kurie padeda išvengti vidurių užkietėjimo.

 

LITERATŪROS SĄRAŠAS

Daržovės Liaudies medicinoje. Medicina ir dar kai kas visiems. 2009. ISBN 978-9986-578-63-5

Dukštaitė A. (gydytoja- gastroenterologė). Straipsnis “Užkietėjo viduriai? Nekentėk, rask sprendimą”. 2013 Nr. 3. ISSN 1392-3587

Ferrari G. Laimingas vaikas. Vaga. Vilnius. 2008. ISBN 978-5-415-02062-1

Gydomės namie. Saugus ir veiksmingas bendrųjų negalavimų gydymas. Aktėja. Vilnius. 2011. ISBN 978-9955-21-267-6

Gydomoji augalų galia. 1000 tradicinės ir liaudies medicinos patarimų. Dajalita. 2014. ISBN 978-609-424-039-3

Hensel W. Vaistinių augalų žinynas. Aktėja. 2007. ISBN 978-3-440-10798-0

Jasinauskas R., Tamelienė R. Pirmieji vaiko metai. Obuolys. 2013. ISBN 978-609-403-518-0

Jasinauskas R. Kūdikio priežiūra. Ūkininko patarėjas. Kaunas. 2004. ISBN 9955-416-78-5

Jonaitis L. Straipsnis “Vidurių užkietėjimas- signalas apie galimus rimtus negalavimus”. Žurnalas “Sveikas žmogus”. 2012 Nr. 12. ISSN 1392-3587

Laurent S., Reader P. Vaikas auga mėnuo po mėnesio. Alma littera. Vilnius. 2010. ISBN 978-9955-38-696-4

Leipuvienė A. Straipsnis “Užkietėjo viduriai. Ką daryti”. Žurnalas “Tavo vaikas”. 2011 Nr. 11. ISSN 1392-6519

Maciulevičienė R. Straipsnis „Laisvi, kiti ar…geri?“ Žurnalas „Tavo vaikas“. 2011. Nr. 4. ISSN 1392-6519

Natūralios priemonės nuo 100 ligų. Medicina ir dar kai kas visiems. 2013.  ISBN 978-609-8095-03-6

Nuo virškinamojo trakto ligų. Medicina ir dar kai kas visiems. 2011. ISBN 978-9986-578-81-9

Pihlik U., Joesaar A. Prieskonių augalai. Ekspress. Vilnius. 2009. ISBN 978-9955-727-52-1

Platt Ward M. Vaiko auginimas nuo gimimo iki 5 metų. Aktėja. Vilnius. 2013. ISBN 978-9955-21-344-4

Ragažinskienė O, Rimkienė S., Sasnauskas V. Vaistinių augalų enciklopedija. Lututė. Kaunas. 2005. ISBN 9955-575-73-5

Spokas B. Vaikas ir jo priežiūra. Mokslas. Vilnius. 1977.

Stoppard M. Viskas apie vaiko priežiūrą. Alma littera. Vilnius. 2009. ISBN 978-9955-38-439-7

Sveikatos receptai. Medicina ir dar kai kas visiems. 2010. ISBN 978-9986-578-67-3

Vaisiai liaudies medicinoje. Medicina ir dar kai kas visiems. 2010. ISBN 978-9986-578-65-9

Vasiliauskas J. Gamtos vaistinė. Alma littera. Vilnius. 2011. ISBN 978-9955-38-583-7

Vasiliauskai Danguolė, Juozas, Audrius. Ilgos gyvenimo paslaptys. Alma littera. Vilnius. 2011. ISBN 978-609-01-0158-2

Vingras A., Vingrienė A. Vaiko maitinimas. Alna litera. Vilnius. 1991.

Žalieji miško vaistai. Medicina ir dar kas visiems. 2009. ISBN 978-9986-578-64-2

Žurnalas „Tavo vaikas“. Straipsnis „Užkietėjo viduriai“. 2011 Nr. 9. ISSN 1392-6519

Žurnalas “Sveikas žmogus”. Straipsnis “Vidurių užkietėjimas- įveikiamas (Parengė Gasiūnienė E.). 2011 Nr. 3. ISSN 1392-3587

Žurnalas “Sveikas žmogus”. Straipsnis “Švelnus, bet užtikrintas vidurių užkietėjimo gydymas”. (Parengė Brukytė A.). 2012 Nr. 3. ISSN 1392-3587

Žurnalas “Sveikas žmogus”. Straipsnis “Įveikime vidurių užkietėjimą be vaistų”. (Parengė Gasiūnienė E). 2011 Nr. Nr. 4. ISSN 1392-3587

Prieiga per internetą: http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/vaiku_ligos/vaiku_viduriu_uzkietejimas

Prieiga per internetą:http://www.pasveik.lt/ligos-ir-sindromai/viduriu-uzkietejimas-obstipacija/4352


© 2012-2021 | Visos teisės saugomos.