Kaip kasti BitCoin’us « Mokslo diena « 

Kaip kasti BitCoin’us 

Bitcoin

 

Kas tai yra BitCoin‘ų kasimas ir kam jis reikalingas daugiau greitu metu galėsite paskaityti straipsnelyje „BitCoin‘ų ekonomika“. O šiame straipsnelyje aptarsime, kaip kasti BitCoin‘us.

Pirmiausia reikėtų paminėti, kad, prieš pradedant kasti BitCoin‘us, vertėtų apsvarstyti ar tai iš tiesų apsimoka. Kadangi ši veikla pareikalaus didelių jūsų kompiuterio resursų, tai ir elektros sąnaudos gali būti nemažos.

Skaičiuoklės

Norėdami įvertinti ar apsimokės jums kasti BitCoin‘us, galite pasinaudoti internete esančiomis skaičiuoklėmis, pavyzdžiui, bitclockers.com. Tokiose skaičiuoklėse jums teks nurodyti keletą parametrų. Vienas iš jų yra „Hash rate“. Tai yra dydis, nusakantis kokiu greičiu jūsų kompiuteris gali skaičiuoti (apie kompiuterio skaičiavimo greitį skaitykite toliau). Taip pat reikia nurodyti esamą kasimo sudėtingumą, kuris dažniausiai užpildomas automatiškai. Kadangi sudėtingumas laikui bėgant kyla, kai kuriose skaičiuoklėse galite nurodyti numanomą pokitį – „Difficulty change“ užrašote, kiek procentų tikitės padidės sudėtingumas. Jei jums sunku įsivaizduoti, kiek gali jis pasikeisti, galite pažvelgti į prognozes tarkim šioje svetainėje. Taip pat įvedate jau ne tokius sudėtingus parametrus, kaip BitCoin‘ų rinkos kaina doleriais, kiek kainuoja elektros kilovatvalandė, kiek vatų naudoja jūsų kompiuteris ir panašiai. Viską suvedus skaičiuoklė paskaičiuos kokia bus nauda iš BitCoin‘ų kasimo.

CPU

BitCoin‘ų kasimo skaičiavimai bus atliekami specialiomis BitCoin‘ų kasimo programomis, apie kurias pakalbėsime vėliau. Tos programos skaičiavimus gali atlikti jūsų kompiuterio procesoriaus (CPU) pagalba, tačiau tai neefektyvu. Beveik garantuotai daugiau išleisite elektrai negu tokiu būdi prikasite BitCoin‘ų.

GPU

Daug efektyviau šiuos skaičiavimus atlieka grafikinės plokštės (GPU), nes jos turi daugiaprocesorinį lustą, kuriame galima atlikti daugybę skaičiavimų vienu metu. Jei turite pakankamai naują grafikinę plokštę tai neturėtų kilti didesnių sunkumų ją įdarbinti BitCoin‘ų kasimui. Bet ir šios plokštės nėra tokios jau efektyvios, nes vis delto jos labiau pritaikytos grafikos apdorojimui. Efektyviau skaičiavimus atlikti su specialiai tam pritaikytu procesoriumi.

FPGA

Yra tokia procesorių klasė, vadinamų FPGA, kurie gali būti suprogramuojami atlikti specialius skaičiavimus, bet jie yra pakankamai brangūs ir reikia išmanyti nemažai elektronikos ir programavimo arba reikia ieškoti žmonių, kurie parduotų jau surinktą ir suprogramuotą sistemą. FPGA procesoriai yra apie 10 kartų efektyvesni BitCoin‘ų kasime už grafikines plokštes.

ASIC

Tačiau yra ir dar efektyvesnių priemonių – ASIC procesoriai. Jie, panašiai kaip ir FPGA procesoriai, yra pritaikyti atlikti specifinius skaičiavimus, bet skiriasi tuo, kad jų nereikia suprogramuoti ir jie negali būti perprogramuojami. ASIC procesoriai yra gaminami kaip ir standartiniai procesoriai – pasinaudojant šablonu (blueprint). Iš pradžių sukuriamas šablonas – panašiai kaip fotojuostelė, su joje išraižytais kanalais, per kurią perleidus šviesą, gauname apšviestas zonas ir zonas, kurios yra šešėlyje. Tai vadinama litografija ir apie tai daugiau galima rasti čia. Vėliau pagal šį šabloną masiškai „štampuojami“ ASIC procesoriai. Šie procesoriai pasirodė visai neseniai, nes šablonų paruošimas yra labai brangus – kainuoja milijonus dolerių. Bet atsirado kompanijų, kurios nusprendė investuoti ir jau prekiauja tokiais procesoriais. Kolkas oficialiai prekiauja tik viena kompanija – Avalon, bet ir ButterflyLabs žada greitu metu išsiųsti pirmuosius užsakymus.

„Hash rate“

Priklausomai nuo to, kokią aparatūrą naudosite, priklausys ir jūsų kompiuterio skaičiavimo sparta. Kaip sparta skiriasi, naudojant skirtingą aparatūrą (skirtingus procesorius, skirtingus GPU ir t.t.), galite pažiūrėti čia. Pagal šiuos duomenis galite maždaug įvertinti ir savo kompiuterio „Hash rate“.

Matome, kaip BitCoin‘ų kasimas vis labiau profesionalėja ir, norint išlikti konkurencinėje kovoje , gali tekti nemažai investuoti. Kadangi vis daugėja žmonių, užsiimančių BitCoin‘ų kasimu, kyla kasimo sudėtingumas (daugiau apie tai greitu metu straipsnelyje „BitCoin‘ų ekonomika“). Kylant sudėtingumui jūs uždirbsite vis mažiau ir mažiau BitCoin‘ų. Būtent tai ir skatina žmones investuoti į dideles serverių „fermas“, kurios yra pritaikytos BitCoin‘ų kasimui. Iš pradžių tai buvo GPU „fermos“ ir turbūt youtubej galite rasti nemažai vaizdelių, kokias „fermas“ žmonės naudoja. Šio metu palaipsniui vyksta perėjimas prie FPGA ir ASIC „fermų“. Jei nesate nusiteikęs daug investuoti, galbūt jus išgelbės tas faktas, jog BitCoin‘ai bent kolkas vis brangsta, taigi, nors jų ir gausite vis mažiau, tačiau, jų vertei kylant, finansiškai galite ir nepajusti didelio nuosmukio.

Kaip kasti BitCoin‘us

Norint kasti BitCoin‘us vien galingo kompiuterio nepakanka. Reikia ir atitinkamos programinės įrangos. Pradedančiajam vartotojui turbūt bus paprasčiau pasinaudoti programomis, kurios turi pakankamai paprastą vartotojo sąsają ir kuriose nereikia jokių komandinių eilučių bei sudėtingo parametrų nustatymo. Viena iš tokių paprastesnių programų yra „GUI miner“.
Kaip ja naudotis su „screenshot“ ir paaiškinimais greitu metu aprašysiu.

Turint BitCoin‘ų kasimo programą lieka dar vienas žingsnis – nuspręsti, kaip norite kasti BitCoin‘us. Galite juos kasti savarankiškai arba jungtis į komandą.

Savarankiškas kasimas

Jei mėginsite kasti vienas, tai jums klius visa premija, kuri šiuo metu yra 25 BitCoin‘ai. Taip pat jums atiteks ir pervedimų bloke esantys pervedimų mokesčiai. Tačiau yra labai didelė konkurencija ir tikimybė, kad gausite premiją yra labai maža. Jei jūsų kompiuteris nėra labai galingas, tai gali tekti laukti net dešimtimis metų, kol iškasite bloką (apie tai daugiau greitu metu skaitykite straipsnelyje „bitCoin‘ų ekonomika”). Dėl šios priežasties net nepatariu kasti savarankiškai, nebent planuojate nemažai investuoti ir įsirengti savo galingą BitCoin‘ų kasimo „fermą“.Todėl daugiau ir nepasakosiu kaip tai daryti (reikia atitinkamai sukonfigūruoti savo kasimo programą ir dažnu atveju kompiuteryje turi būti paleistas BitCoin‘ų klientas, galintis atlikti ir serverio funkciją – tą puikiai atlieka oficialus BitCoin klientas „Bitcoin-qt“).

Kasimas komandoje

Kadangi rasti bloką kasant vienam tikimybė yra labai maža, norint turėti stabilesnes BitCoin‘ų pajamas patartina jungtis į komandas (pools). Kasdami komandoje jūs gaunate dalį pelno, kuris priklauso nuo jūsų indėlio komandoje. Dažnai jūsų indėlis yra vertinamas tam tikrais vienetais –„shares“, kur kiekvienas „share“ yra įvertintas tam tikra BitCoin‘ų suma.
Norėdami prisijungti prie komandos jums reikės užsiregistruoti vienoje iš tokių komandų. Čia pateikiamas populiariausių komandų sąrašas . Užsiregistravę kažkurioje komandoje jums bus suteikti duomenys, kuriuos turėsite suvesti į savo BitCoin‘ų kasimo programą: reikės nurodyti „host“ ir „port“, taip pat ir „username“ ir „password“ (username ir password suteikiami kai užsiregistravę komandoje susikuriate „worker“ – tai tarsi jūsų virtualus kasėjas, kurį jūs susiesite su savo BitCoin‘ų kasimo programa). bitCoin‘ų kasimo programoje jums teks nurodyti ir dar keletą parametrų. Galite pasirinkti kokią aparatinę įrangą norite naudoti (CPU, vieną ar kitą grafikinę plokštę, jei jų turite kelias), ir kiti parametrai skirti nustatyti ddarbo režimui – kaip intensyviai norite apkrauti savo kompiuterį. Populiariausioms grafikinėms plokštėms tokios konfigūracijos jau yra paruoštos ir užteks tiesiog pasirinkti „GPU defaults“. Taip pat svarbu ir pasidomėti, ar komandoje palaikomas „stratum“ režimas ir atitinkamai nustatyti savo BitCoin‘ų kasimo programą.

Greitu metu įdėsiu ir „screenshot“ bei paaiškinimus kaip viską sukonfigūruoti. Taip pat aprašysiu ir sudėtingesnes bitCoinų kasimo programas.


© 2012-2021 | Visos teisės saugomos.