BitCoin’ų anonimiškumas « Mokslo diena « 

BitCoin’ų anonimiškumas 

Bitcoin

 

Viena iš gana svarbių priežasčių, kodėl populiarėja BitCoin‘ai tai yra BitCoin‘ų anonimiškumas – galimybė atlikti finansines operacijas anonimiškai. Tačiau, daugelis žmonių, vos tik nugirdę žodį „anonimiškai“ iš karto nudžiunga ir tikisi, kad vos tik pradės naudotis BitCoin sistema jo niekas negalės susekti. Deja taip nėra ir viskas čia yra truputį sudėtingiau. Šiame straipsnelyje ir pamėginsiu plačiau paaiškinti kas tai yra BitCoin‘ų anonimiškumas ir kaip elgtis, norint išlikti nepastebėtu.

BitCoin‘ų anonimiškumas

Pirmiausia reikėtų pabrėžti, kad iš tiesų BitCoin‘ai gali užtikrinti gana aukštą anonimiškumą, tačiau reikia žinoti ką darai ir kai kurias detales. BitCoin‘ų anonimiškumas gali būti užtikrintas todėl, kad atliekant finansines operacijas nereikia jokių duomenų – pakanka turėti savo BitCoin‘ų „sąskaitą“ – numerį (daugiau apie tai straipsnelyje „Kaip susikurti BitCoin‘ų piniginę“) ir žinoti į kokią „sąskaitą“ norite pervesti. Pervedimas bus atliktas P2P tinklo pagalba ir nereikia pildyti jokių dokumentų, nereikia jokių tapatybės patvirtinimų ir pan.

BitCoin‘ų adresas ir tapatybė

Tačiau, norint išlikti anonimu, jūs turite būti tikras, kad jūsų BitCoin‘ų sąskaita ar sąskaitos, į kurias pervedate BitCoin‘us, negali būti susietos su jumis. Jūs turite būti tikras, kad tiek gaunate, tiek ir išleidžiate BitCoin‘us anonimiškai. Kadangi visos BitCoin‘ų finansinės operacijos yra viešos, galima, pasinaudojus tam tikrais duomenų analizės bei statistiniais metodais, nesunkiai stebėti finansinius srautus – iš kokio BitCoin‘ų adreso į kokį pinigai nukeliauja ir apskritai galima stebėti visą BitCoin‘ų kelią nuo pat jų atsiradimo, kaip jie „keliauja iš rankų į rankas“.

Jei norite išlikti anonimu, turite būti atsargus ir viešai neskelbti savo BitCoin‘ų adresų. Pavyzdžiui, Facebook aplinkoje jūs parašote draugui, kad jis jums atsiųstų BitCoin‘ų į jųsų bitCoin‘ų sąskaitą ir ją užrašote, kad jis žinotų kur atsiųsti. Tai jau yra sąryšis tarp jūsų tapatybės ir BitCoin‘ų sąskaitos, nes savo Facebook profilyje jau turėsite įrašą su BitCoin‘ų sąskaitos numeriu. Jei kas stebės finansinius srautus į ir iš šios BitCoin‘ų sąskaitos, galės įvykdyti paiešką internete ir aptikti šį jūsų Facebook įrašą ir taip jūsų BitCoin‘ų sąskaita taps nebe anoniminė. Tačiau ne tik jūsų sąskaita bus neanoniminė, tačiau ir jūsų draugas, net jei jis ir niekur neskelbė savo BitCoin‘ų sąskaitos, gali netekti anonimiškumo, nes jis yra jūsų draugas ir jis jums atsiuntė BitCoin‘ų iš savo sąskaitos. Suinteresuoti asmenys vėlgi, pasitelkę įvairius duomenų analizės ir statistikos metodus, gali rasti sąryšį tarp jūsų draugo ir jūsų (nes jūs esate draugai Facebook tinkle), kadangi sąryšis tarp sąskaitų akivaizdus (viešai matomas pervedimas iš vienos sąskaitos į kitą), tai yra galimybė ir identifikuoti ir jūsų draugą, kuris siuntė jums BitCoin‘ų ir jo turimą sąskaitą.

Neviešinkite BitCoin‘ų adreso

Tam, kad nebūtų duomenų, siejančiu jus ir jūsų BitCoin‘ų sąskaitą, jos niekur neskelbkite viešai (nerašykite forumuose „prašau atsiųskite BitCoin‘ų į tokį ir tokį adresą, pvz, 1NqPT82knAtFC9Pri3TdJQ3jiEkyCGAqak“, nerašykite žinučių savo draugams viešais kanalais su savo BitCoin‘ų adresu, nevykdykite finansinių operacijų tarp sąskaitų, kur kitos sąskaitos gali būti lengvai siejamos su jumis, pavyzdžiui, nesiųskite BitCoin‘ų iš ar į anoniminę sąskaitą iš neanoniminės savo ar draugo sąskaitos ir t.t.).
Jei norite, kad kažkas jums pervestų BitCoin‘ų – pateikite adresą anonimiškai ir saugiais metodais (asmeniškai, šifruotais ir saugiais internetiniais kanalais ir pan.). Taip pat geriausia kiekvienam pervedimui naudoti vis kitą sąskaitą.

Stebėkite savo piniginę

Piniginė taip pat yra vienas iš „išdavikų“. Jūsų piniginėje gali būti daug sąskaitų. Jei vykdote BitCoin‘ų pervedimą iš savo piniginės, dažnai jūs nežinosite iš kurių sąskaitų BitCoin‘ai bus paimti. Dažnai reikiama suma „surenkama“ iš daugelio sąskaitų. Tokiu atveju, jei transakcijų bloke, kuris yra viešai prieinamas, nebus labai daug pervedimų, tarkim bus užfiksuotas jūsų pervedimas ir gal dar kokie keli pervedimai, tai transakcijų bloke matysime tokią informaciją: matysime sąrašą sąskaitų iš kurių buvo paimti BitCoin‘ai ir į kurias sąskaitas jie buvo persiųsti. Jei pervedimų skaičius nedidelis (transakcijų bloke pervedimus vykdo tik keli ar vienas žmogus), dažnai adresų skaičius, į kuriuos pervedama yra mažas. Tai leidžia daryti išvadą, kad buvo vykdytas pervedimas iš piniginėje esančių daugelio sąskaitų į kažkurį adresą ir jas galima susieti tarpusavyje. Tada suinteresuotas asmuo gali teigti, kad jei viena sąskaita priklauso šiam asmeniui, tai ir visa krūva kitų sąskaitų taip pat priklauso tam pačiam asmeniui, nes visos jos yra iš vienos piniginės.

Gaukite BitCoin‘ų anonimiškai

Jei norite išlikti anonimas, jūs taip pat turite užtikrinti, kad gaunate BitCoin‘us anonimiškai. Kaip jau buvo rašyta, neskelbkite savo BitCoin‘ų adreso viešai, prašydami pervesti BitCoin‘ų. Įsigykite BitCoin‘ų anonimiškai – neprašykite jų iš savo draugų, galite pirkti iš nepažįstamų tarkim už grynuosius pinigus. Galite pirkti BitCoin‘ų ir internete įvairiose prekybos BitCoin‘ais svetainėse (apie tai daugiau skaitykite straipsnelyje „Kur nusipirkti BitCoin‘ų“), tačiau jose nenaudokite jokių savo asmens duomenų, taip pat slėpkite savo IP adresą – naudokite proxy, VPN, Tor (jei nežinote kas tai yra ir kaip tai daryti, tai būtinai susipažinkite ir išmokite, nes be šių technologijų išmanymo apie anonimiškumą net neverta pradėti kalbėti). Galite naudotis viešosiomis interneto prieigomis, tačiau taip pat atkreipkite dėmesį į paliekamus jūsų kompiuterio MAC adreso pėdsakus.
Yra ir kitas būdas kaip gauti BitCoin‘ų – juos kasti (kaip tai daryti aprašyta straipsnelyje „Kaip kasti BitCoin‘us“). Tačiau ir čia pasirūpinkite anonimiškumu – jei kasite komandoje, pasirinkite tokią, kurioje nebūtina registruotis, pavyzdžiui, eligius. Taip pat sukonfigūruokite savo kasimo programą taip kad ji jungtųsi tarkim per Tor tinklą, tokiu būdu pool serveryje nepaliksite savo IP pėdsakų. Daugiau apie tai rasite http://bitcoin.stackexchange.com/questions/2514/how-much-anonymity-do-mining-pools-provide http://bitcoin.stackexchange.com/questions/439/how-can-one-remain-relatively-anonymous-while-using-bitcoin?rq=1 https://en.bitcoin.it/wiki/Tor

BitCoin‘ų mikseriai

Kaip jau ir buvo rašyta, BitCoin’ų anonimiškumas priklauso nuo to ar lengva jūsų BitCoin’ų sąskaitą susieti su jūsų tapatybe. Kadangi visi pervedimai yra vieši, etliekant juos tiesiogiai didėja tikimybė, jog būsite atpažintas. Tam, kad pervedimai nebūtų vykdomi tiesiogiai, tokiu būdu užmaskuojant sąryšius tarp pervedimų, galima pasinaudoti BitCoin’ų mikseriais. Tai dar vienas būdas, kaip padidinti anonimiškumą. Kaip jau ir buvo minėta, visi pervedimai nuo pat BitCoin‘ų atsiradimo, yra prieinami viešai ir labai lengva sekti kur jie keliauja. Jei iš sąskaitos A BitCoin‘ai pervedami į sąskaitą B, tai šios sąskaitos visam laikui bus susietos. Tam, kad būtų sunkiau susekti iš kur ir į kur BitCoin‘ai keliauja, galima pasinaudoti mikseriais. Nors jie nepaslėps informacijos iš kur ir į kur nukeliavo BitCoin‘ai, tačiau jie taip sumaišo pervedimus, kad neaišku, ar tie pervedimai kažkuo susiję realiame gyvenime. Peteikime tokį pavyzdį: Petras, Jonas, Antanas ir Kęstas atitinkamai turi BitCoin‘ų sąskaitas A, B, C ir D. Tarkim Petras siunčia Jonui 10 BitCoin‘ų o Antanas siunčia Kęstui 10 BitCoinų. Nenaudojant mikserio viešai matysime tokią informaciją: iš A į B pervesta 10 BitCoin‘ų ir iš C į D pervesta taip pat 10 bitCoin‘ų. Jei žinosime, kuri sąskaita yra kieno, lengvai galėsime pasakyti kas kam sumokėjo. Tačiau, jei pasinaudosime mikseriu, gausime kitokį rezultatą. Mikseris tiesiog surenka pervedimus ir juos atsitiktinai paskirsto po sąskaitas taip, kad į kiekvieną nueitų tiek bitCoin‘ų, kiek reikia. Šiuo atveju mikseris „paima“ BitCoin‘us iš Petro ir Antano (viso 20 BitCoin‘ų) į tarpinę savo sąskaitą E ir surinktus BitCoin‘us iš jos persiunčia Jonui ir Kęstui atitinkamai į sąskaitas B ir D. Tokiu būdu negalėsime pasakyti kas kam pervedė pinigus ar Petras siuntė Jonui o Antanas siuntė Kęstui ar Petras siuntė Kęstui, o antanas Jonui. Galimi mikseriai ir be tarpinės sąskaitos, kai tiesiog iš atsitiktinių sąskaitų persiunčiami bitCoin‘ai į atsitiktines sąskaitas užtikrinant tik tai, kad visi gautu tiek kiek kam priklauso ir kad visi susimokėtų tiek kiek kam priklauso. Daugiau apie mikserius galite paskaityti https://en.bitcoin.it/wiki/Mixing_service http://bitcoin.stackexchange.com/questions/1480/what-bitcoin-mixing-laundry-services-are-availble-today


© 2012-2021 | Visos teisės saugomos.