BitCoin trūkumai « Mokslo diena « 

BitCoin trūkumai 

Bitcoin

 

Bitcoin sistema nėra ideali. Ji turi ir trūkumų. Šiame straipsnelyje paminėsiu vienus iš pagrindinių trūkumų su kokiais susiduria ši sistema ar jos vartotojai. Kai kurie yra pačios sistemos trūkumai, kai kurie tiesiog įvaizdžio ar žmonių nepakankamo supratimo apie BitCoin sistemą padariniai. Norint tinkamai naudotis BitCoin’ais reikia suprasti ne tik stipriąsias jų savybes, bet ir išmanyti minusus. Toliau pateikiami pagrindiniai BitCoin sistemos minusai, kuriuos papildysiu jei prisiminsiu ar pastebėsiu ir daugiau neigiamų bruožų.

1. 51% ataka. Bitcoin sistema funkcionuoja taip, kad jei kažkuris vienas individas galėtų kontroliuoti daugiau nei pusę BitCoin tinklo “Hashrate”, kitaip tariant, turėtų daugiau nei pusę viso tinklo skaičiuojamosios galios, tai tas individas galėtų įvykdyti tam tikrų nepageidaujamų veiksmų, tokių, kaip išleisti savo BitCoin’us kelis kartus – už tuos pačius BitCoin’us nusipirkti ir vieną prekę ir kitą ir trečią… Taip pat galėtų atmesti likusias tinklo transakcijas. Nors atakuojančio individo veiksmai ir būtų riboti, tačiau BitCoin sistemos veikla būtų sutrikdyta ir būtų padaryta žala – tiek techninė, tiek moralinė. Esant tokiai situacijai stipriai kristų pasitikėjimas BitCoin’ais, todėl dauguma vartotojų nėra suinteresuoti perimti didžiąją dalį tinklo, nes tai sumenkintų BitCoin’ų vertę ir pats “atakuojantis” asmuo nukentėtų, nes jo turimi BitCoin’ai prarastų vertę.

2. “Forking”. Dėl tam tikrų priežasčių yra galimas transakcijų grandinės išsišakojimas. Pavyzdžiui, toks išsišakojimas nutiko, kai naujoje Bitcoin versijoje buvo patobulinta duomenų bazė ir galimas pervedimų skaicius bloke padidėjo (bitcoin.org/chainfork). Kai pasitaikė toks blokas, kuriame pervedimų buvo daugiau, nei senasis klientas galėjo palaikyti, susidarė išsišakojimo situacija: naujasis klientas bloką pripažino ir jį pridėjo prie transakcijų grandinės, o senasis atmetė ir į grandinę neįtraukė. Susidarė dvi alternatyvios grandinės. Problema gana greitai buvo isšpręsta grįžtant prie senosios versijos. Per didelis blokas tiesiog buvo išskaidytas ir jame buvę pervedimai patvirtinti per kelis kartus. Tačiau tai, nors ir trumpam, sutrikdė BitCoin sistemos veiklą, įnešė sumaišties tarp BitCoin naudotojų ir neigiamai atsiliepė BitCoin’ų įvaizdžiui.

3. “Premining”. Tai toks reiškinys, kai tik pradėjus veikti sistemai ja pasinaudoja vienas ar keli žmonės, specialiai neviešindami tam kad be konkurencijos galėtų lengvai sukaupti didelę dalį virtualių pinigų. Taip gali pasielgti sistemos kūrėjai. Kiek žinoma, BitCoin sistemoje tokio dalyko nebuvo (buvo iškasti tik keli blokai, kad ištestuoti ir paleisti sistemą), tačiau yra kitų alternatyvių internetinių valiutų (daugiau apie jas greitu metu bus aprašyta straipsnelyje Alternatyvios valiutos), kuriose sistemos kūrėjai pakankamai daug prikasė kol sistema tapo prieinama viešai, tokiu būdu bandydami gauti nemažą pelną. Tačiau tokios sistemos dažniausiai būtent dėl šios priežasties nesulaukia didelio populiarumo ir greitai žlunga.

4. Defliacija. Visa šių dienų ekonomika yra prisitaikiusi prie infliacijos ir pereiti prie defliacinės sistemos yra pakankamai sudėtinga ne tiek dėl techninių kliūčių, kiek dėl žmonių supratimo bei mąstymo. Daugelis verslininkų bei ekonomistų jau yra tiek susigyvenę su infliacine sistema, kad jiems sunku net pagalvoti kaip reikėtų vystyti verslą defliacinėje sistemoje. Jei būtų defliacija, jiems tai būtų labai didelė krizė. Tačiau defliacinė sistema nėra blogis, nors jos ir labai kratosi verslo pasaulis. Ji būtų daug patrauklesnė paprastiems žmonėms, kurie sunkiai dirba, stengiasi susitaupyti kažkiek pinigėlių, susitaupę kažką nusipirkti. Infliacija paprastiems žmonėms yra visiškai nenaudinga – tiesiog jie dirba, gauna vos retkarčiais pakylantį atlyginimą, o parduotuvėse kainos kyla vos ne kas dien. Turbūt daugeliui labai gerai pažįstamas jausmas. Defliacija turėtų priešingą efektą – parduotuvėse kainos mažėtų, todėl būtų paskata taupyti pinigus, žinant kad ateityje jų vertė bus didesnė. Tai irgi turi savų trūkumų, tačiau manau, jog jie nebūtų tokie žalingi, kaip defliacija, bent jau paprastiems žmonėms. Be to ir verslo pasaulį galima pertvarkyti taip, kad jis kuo puikiausiai veiktų ir defliacinėje sistemoje.

5. Kainos nestabilumas. Vienas iš blogiausių dalykų, kokį tik gali turėti valiuta yra jos nestabilumas. Esant nepastoviai valiutos kainai yra pakankamai sudėtinga priimti kažkokius ilgalaikius sprendimus, tai labai apsunkina užsienio prekybos galimybes, valiutų konvertavimą. Taip pat, jei stipriai svyruoja valiutos kaina, ji yra nepatraukli kaip ilgalaikė investicija, dažnai tokia valiuta bandoma spekuliuoti. BitCoin’ai dar nėra plačiai paplitę ir yra pakankamai mažas vartotojų ratas, todėl ši sistema labai jautriai reaguoja į bet kokius pokyčius. Jei bent vienas žmogus nori parduoti didesnį kiekį BitCoin’ų tai iškarto atsiliepia BitCoin’ų kainai. Arba jei kokia stambesnė BitCoin’ų keitykla (MtGox ar pan.) dėl tam tikrų priežasčių užsidaro (programišių ataka, serverio gedimai ar pan.) tai irgi turi labai didelę įtaką BitCoin’ų kainai. Šis kainų nestabilumas turėtų mažėti jei BitCoin’ai toliau plis ir atsiras vis daugiau jų vartotojų bei įvairių paslaugų tiekėjų. Tačiau bet kokiu atveju turėtų išlikti defliacinė tendencija, tiesiog ji turėtų su laiku stabilizuotis.

6. Maža adaptacija. Dar BitCoin’ai yra pakankamai jauna sistema, kuri dar nėra plačiai paplitusi, nors kuo toliau, tuo daugiau atsiranda šios valiutos vartotojų. Mažas paplitimas sukuria nepalankias sąlygas norintiems naudotis BitCoin’ais, nes jų turėtojai yra labai apriboti – yra gana nedaug sričių, kur galima pasinaudoti BitCoin’ais. Jei norėsite jais susimokėti už prekes prekybos centre, kolkas turbūt to padaryti nepavyks. Taip pat ir internete dar nėra daug prekyviečių, kuriose ši valiuta būtų priimama. Bet kuo toliau, tuo daugiau atsiranda gana stambių kompanijų, kurios priima BitCoin’us: WordPress, MegaUpload, MetArt (viena iš stambiausių erotikos svetainių), kurios tarsi rodo pavyzdį ir taip skatina BitCoin’ų paplitimą. Turbūt žmonės daug palankiau žiūrėtų į BitCoin’us, jei su jais būtų galima atsiskaityti Maximoje, susimokėti už komunalines paslaugas ar atsiskaityti kavinėje.

7. Nepasitikėjimas. Daugelis žmonių nežino, kas tai yra BitCoin’ai ir natūraliai vengia naujovių, bijo, jog tai kažkokia apgavystė ar tiesiog randa neigiamų atsiliepimų iš kitų vartotojų. Taip dažnai nutinka dėl jau minėtų priežasčių – mažos adaptacijos, kainos nestabilumo, spekuliacijos ar asociacijų su nusikalstama veikla.

8. Nusikalstamos veiklos “šešėlis”. Kadangi BitCoin’ai leidžia atlikti mokėjimus anonimiškai (apie tai daugiau skaitykite BitCoin’ų anonimiškumas), jie labai greita iišpopuliaršjo nusikalstamo pasaulio tarpe. Turbūt daug kur rasite aprašymų apie tai, kaip BitCoin’ai naudojami narkotikų prekyboje ar kitų nelegalių produktų įsigyjimui tarkim SilkRoad svetainėje. Todėl daugumai BitCoin’ai asocijuojasi su nelegalia veikla ir jų vengia. Tačiau reikia nepamiršti, kad lygiai taip pat nelegalioje bei nusikalstamoje veikloje yra naudojami ir oficialūs pinigai – doleriai, eurai, litai bei kitos valiutos, bet dėl to mes jų nevengiame o kaip tik visi norime jų turėti…

9. Viešai matoma transakcijų istorija. Tai yra BitCoin sistemos savybė – kiekvienas gali matyti visą BitCoin’ų pervedimų istoriją nuo pat jų susikūrimo. Daugeliui tai yra labai nepalanku, kad visi gali matyti iš kur gaunami ir kur išleidžiami BitCoin’ai. Tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms tai būtų didžiulis minusas. Įsivaizduokite, kaip jaustųsi įmonės direktorius, jei visus įmonės finansus netrukdomai galėtų analizuoti konkurentai. Tačiau tokio viešumo galima ir išvengti, tiesiog reikia žinoti ką ir kaip daryti. Apie tai daugiau kalbama straipsnelyje BitCoin’ų anonimiškumas. Jei vartotojai mokės anonimiškai naudotis BitCoin sistema, viso šio viešumo galima išvengti. Nors visi pervedimai bus viešai prieinami, tačiau niekas nežinos kurie iš jų yra jūsų.

10. BitCoin netektis. BitCoin gaminasi tam tikru nustatytu greiciu ir galu gale ateis toks metas, kai naujų BitCoin’ų visai nebebus sukuriama. Kadangi prie savo sąskaitos galima prieiti tik turint privatų raktą, kurie dažniausiai saugomi jūsų piniginėje tam tikrame faile, jei dėl tam tikrų priežasčių prarastumėte šį failą ir neturėtumėte jokios privačių raktų kopijos, galutinai prarastumėte galimybę prieiti prie savo BitCoin’ų ir tokioje situacijoje niekas jums nepagelbės, nes nei vienas BitCoin vartotojas, kūrėjas ar bet koks kitas žmogus neturi priėjimo prie jūsų sąskaitos nežinodami privataus rakto. Jūs tiesiog galėsite savo BitCoin’us matyti, tačiau jie negalės būtui panaudoti. Jei laikui bėgant vis daugiau atsiras tokių prarastų BitCoin’ų, kurie nebus pakeičiami naujais (nes naujų BitCoin’ų nebegaminama) tai apyvartoje likusių BitCoin’ų skaičius vis mažės, kol galų gale visai išnyks, jei nebus imtasi kažkokių veiksmų, kad išspręsti prarastų BitCoin’ų klausimą. Šį klausimą spręsti gana sunku, nes nėra lengvo būdo atpažinti prarastus BitCoin’us nuo tiesiog saugomų tarsi banke. Gal žmogus tiesiog nusipirko BitCoin’ų ir juos laiko kaip investiciją ir tarkim po 10 metų jis juos norės išleisti, tikėdamasis kad po 10 metų jų vertė jau bus stipriai pakilusi. Tačiau vienu ar kitu būdu ateityje šis klausimas turėtų būti išspręstas, ypač jei BitCoin stipriai išpopuliarės.


© 2012-2021 | Visos teisės saugomos.