BitCoin mitai « Mokslo diena « 

BitCoin mitai 

Bitcoin

 

Žmonės dažnai neįsigilina ir nepasidomi kaip viskas yra iš tiesų, o tiesiog kažkur iš kažko nugirsta kokią mintį, kuri nebūtinai yra teisinga, ar tiesiog neteisingai įsivaizduoja, susikuria neteisingą įvaizdį apie tam tikrus dalykus ar reiškinius. Taip dažnai nutinka ir su BitCoin’ais. Pilnai suprasti kaip BitCoin sistema veikia yra pakankamai sudėtinga, nes reikia išmanyti tam tikrus matematinius dėsnius, su kuriais mokyklos kurse ir net daugumoje universiteto specialybių kurse moksleiviai bei studentai nėra supažindinami. Taip pat reikia išmanyti ir tam tikras informatikos sritis, pavyzdžiui, kaip veikia p2p tinklas. Dėl šių priežasčių daugelis net neįsivaizduoja kaip viskas iš tiesų veikia ir dėl to kyla nesusipratimų. Šiame straipsnelyje pamėginsiu paminėti vienus iš populiariausių teiginių, kurie nėra teisingi, kitaip tariant – mitai. Sąrašą stengsiuosi vis papildyti nauja informacija, arba galite peržiūrėti pakankamai informatyvų video, kuriame aptarti pagrindiniai BitCoin mitai, tačiau informacija pateikta anglų kalba.

1. BitCoin – finansinė piramidė. Tai nėra piramidė. Ši sistema veikia visai kitais principais nei finansinės piramidės. Pirmiausia, esami vartotojai nėra priklausomi nuo naujų vartotojų atėjimo, kas būdinga finansinėms piramidėms, kuriose jūs turite pritraukti naujų narių tam, kad turėtumėte naudos. Naujieji nariai turi toliau kviesti dar naujų nariu, kad ir jiems būtų nauda.

Vienintėlis dalykas, primenantis piramides yra tai, kad daugiausiai laimi anksti įsitraukę į BitCoin sistemą. Anksčiau buvo daug lengviau gauti BitCoin’u, nes buvo lengviau juos kasti dėl mazesnės konkurencijos ir be to už kiekvieną bloką buvo skiriamas 50 BitCoin’ų apdovanojimas. Taciau tai nereiškia, kad ši sistema yra piramidė. Tiesiog išlosė tie žmonės, kurie rizikavo būti pirmieji naujoje sistemoje. Taip yra beveik visose naujose srityse – tik atsiradus kompiuteriams taip pat daugiausiai išlošė tie, kurie pirmieji į tai investavo, kurie pirmieji sukūrė patogias operacines sistemas ir pan.

2. BitCoin’ų yra per mažai, todėl jie negali būti pakaitalu gryniesiems pinigams. Nors BitCoin’ų bus tik apie 21 milijonas, tačiau kaip ir dauguma kitų pinigų jie gali būti skaidomi i smulkesnius vienetus. Pavyzdžiui vienas litas skaidomas i 100 centų, tačiau vienas BitCoin’as gali būti išskaidytas į šimta milijonų vienetų, vadinamų Satoshi. Taigi apyvartoje cirkuliuotų apie 2.100.000.000.000.000 Satoshi. Jei vieną Satoshi prilygintumėm vienam centui, tai tuomet toks kiekis BitCoin’ų prilygtų 21.000.000.000.000 litų. Tai yra 21 trilijardas litų ir tokio kiekio pinigų apyvartoje neturi net dauguma galingiausių valstybių. Esant reikalui, būtų galima įvesti dar smulkesnį išvestinį vienetą, tarkim Satocent, kuris BitCoin tinkle būtų per smulkus, tačiau už šios sistemos ribų jį būtų galima pritaikyti, tarkim būtų Satoshi – Satocent keityklos.

3. BitCoin’ai neturi perspektyvų, nes tai prekeivių narkotikais, ginklais ir kita nelegalia veikla užsiimančių nusikaltėlių pinigai. Nors BitCoin’ai ir yra naudojami tokiuose sandoriuose, tačiau doleriai, eurai ar litai taip pat naudojami nusikalstamose veiklose ir daug didesnėmis apimtimis nei BitCoin’ai ir tai netrukdo jiems egzistuoti ir atlikti legalios valiutos funkcijas.

4. BitCoin sistema nebeveiks, kai bus pasiektas 21 milijonas BitCoin’ų ir kasėjai nebegaus apdovanojimų. Pirmiausia, tai gana tolimas įvykis, tačiau net ir po to sistema gali kuo puikiausiai veikti. Kad sistema funkcionuotų nėra būtinas naujų BitCoin’ų atsiradimas kasant. Žinoma, tokių apdovanojimų nebuvimas sumažintų kasimo pelningumą ir turbūt dalis kasėjų pasitrauktų. Tačiau apdovanojimų nebuvimas nereiškia, kad kasėjai nieko negautų – jiems juk atitenka ir pasirašomame bloke esančių pervedimų mokesčiai. Kadangi šiuo metu dar nėra vykdoma labai daug BitCoin’ų pervedimų, tai mokesčių suma nėra didelė, tačiau jei ateityje BitCoin išpopuliarės, tai pasirašomame bloke esančių mokesčių suma gali būti pakankamai didelė ir norinčių kasti BitCoin’us tikriausiai atsirastų.

5. BitCoin sistema pasmerkta žlugti, nes eikvoja per daug elektros. Taip, ši sistema reikalauja nemažų skaičiavimo resursų, todėl ir elektros poreikis yra nemažas. Tačiau ir šiuolaikinė bankų sistema reikalauja milžiniškų resursų ir turbūt resursų poreikis yra daug kartų didesnis, nei BitCoin sistemos: bankų pastatų apšvietimas, šildymas, vėdinimas, darbuotojų išlaikymas, pastatų užimama erdvė, kompiuterių bei kompiuterinių tinklų išlaikymas bei jų naudojama elektra, bankų statybos darbai… Pabandykite įsivaizduoti kiek pasaulyje yra bankų ir visokių finansinių institucijų ir kiek išteklių visa tai pareikalauja.

6. BitCoin’ai niekuo nepadengti ir jie neturi jokios naudos, todėl jie negali būti naudojami kaip valiuta. Praktiškai visos šiuolaikinės valiutos yra visiškai niekuo nepadengtos ir turbūt jų vienintelė praktinė nauda yra ta, kad žiemą popieriniais pinigais galima įkurti krosnį. Kai kurie bando argumentuoti, kad įprastinius pinigus dengia valstybė, tačiau čia dažnai ir būna bėda – valstybė turi nemažai teisių ir ji gali manipuliuoti tais pinigais. Kas gali uždrausti tarkim naujos valiutos įvedimą? Lietuvoje jau kelis kartus tai buvo padaryta. Gal dar atsimenate visus tuos gyvunėlius? O kas atsitiks su visais senaisiais pinigais? Kas nutiks visoms jūsų santaupoms, indėliams? Geras klausimas. Greiciausiai jumis bus pasinaudota. Tikėtina, kad prarasite didžiąją dalį senųjų pinigų perkamosios galios. Iš to turbūt kažkas gerokai išloš, tik ne jūs ir ne paprasti žmogeliai. BitCoin sistema kaip tik ir mėgina viso šito išvengti – ši sistema yra decentralizuota ir jos negali kontroliuoti kažkokia institucija, organizacija ar vyriausybė.

7. BitCoin sistema taps nesaugi kai galingi kompiuteriai bus pajėgūs nulaužti koduotes, naudojamas BitCoin tinkle. Tai iš dalies tiesa, tačiau BitCoin tinklas yra pritaikytas tam, kad jame naudojamą koduotę būtų galima atnaujinti ar pakeisti efektyvesne. Taigi BitCoin tinklas gali adaptuotis prie modernesnių sistemų ir jei kiltų grėsmė tinklo saugumui, jame galima naudoti saugesnes koduotes (perėjimas prie žemesnės koduotės negalimas).


© 2012-2021 | Visos teisės saugomos.