BitCoin – decentralizuota valiuta internete « Mokslo diena « 

BitCoin – decentralizuota valiuta internete 

Bitcoin

 

Iš pradžių norėčiau pristatyti motyvaciją, kodėl rašau šį straipsnį. Lietuviškuose puslapiuose radau šiek tiek aprašymų, kas tai yra BitCoin, tačiau informacija labai išsklaidyta ir neišsami. Todėl pasistengsiu pateikti apie BitCoin’us kuo išsamesnės informacijos vienoje vietoje, tačiau per daug nedubliodamas jau esamos informacijos. Daugiau norėčiau aprašyti šios valiutos pliusus ir minusus, kodėl verta ar neverta ja naudotis ir pateikti keletą patarimų iš savo praktikos tiems, kas nori prisijungti prie BitCoin vartotojų.

Pirmiausiai trumpai kas tai yra BitCoin (taip pat skaitykite “BitCoin įvadas”). Turbūt beieškant internete apie šią valiutą informacijos labia dažnai aptiksime, kad tai yra kriptovaliuta. O jei pamėgintume tai išversti paprastam žmogui, tai supaprastintai galėtumėm BitCoin apibūdinti kaip elektroninę “piniginę”, kuri turi savo adresą ir kodą.  Adresas skirtas tam, kad būtų galima gauti pinigus – BitCoin’us. Jūs pasakote savo “piniginės” adresą, ir kiti BitCoin vartotojai gali jums į tą adresą atsiųsti BitCoin’ų. Tačiau norint atsidaryti “piniginę” ir pasinaudoti ten esančiais BitCoin’ais reikalingas slaptažodis, bet jo žinoti dažniausiai nereikia, nes “piniginių” valdymo programos tiek instaliuojamos (MultiBit, Armory) tiek “online” (Bitventory) sukuria šį raktą automatiškai ir jį atsimena. Labiau įgudę vartotojai gali ir patys pasižiūrėti, koks yra raktas ir netgi kurti savo “piniginių” adresus ir raktus.

Yra ir kita priežastis, kodėl BitCoin galime vadinti kriptovaliuta. Visos pinigų (BitCoin’ų) pervedimo operacijos yra užkoduojamos “operacijų grandinėje”. Norint, kad pervedimai būtų saugūs ir teisėti, reikia, kad kažkas juos prižiūrėtų. Tarkim, jei kažkas mėgintų savo pinigus iš “piniginės” persiųsti du kartus. Jei nebūtų priežiūros, tai būtų galima padaryti. Kadangi “piniginė” yra saugoma vartotojo kompiuteryje, tai galima ją nusikopijuoti, atlikti mokėjimą, tada “piniginę”, kurioje jau yra mažiau pinigų ištrinti ir įkelti nukopijuotą prieš pinigų pervedimą, kurioje pinigų yra daugiau. Kad to išvengti visi pervedimai yra tikrinami, o tikrina taip vadinami BitCoin’ų kasėjai. Jie aukoja savo kompiuterio darbo laiką ir “pasirašinėja” pervedimus. “Pervedimų grandinė” pasirašyta mažiausiu parašu (parašas yra HASH kodas) laikoma galiojančia. O kas ją “pasirašo” – laimi BitCoin’ų. Tokiu būdu BitCoin’ų skaičius palaipsniui daugėja, bet prizai laikui bėgant mažėja, kol galų gale jų visai neliks. Tuomet kasėjai už savo aukojamą kompiuterio laiką kompensaciją gaus kitu pavidalu – visi pasirašomoje “pervedimų grandinėje” esantys pervedimo mokesčiai (panašiai kaip kad bankai ima komisinį mokestį už pinigų pervedimą) atitenka laimėtojui.

Taigi BitCoin’ų kasimas yra būtina grandis, kad funkcionuotų visa sistema ir tai yra vienas iš būdų kaip užsidirbti internete. Taip pat tai yra ir BitCoin’ų generavimo šaltinis.

Tikiuosi, iš to ką parašiau jau galima susidaryti vaizdą, kaip veikia ši internetinė valiuta. Tie, kam įdomi techninė pusė, gali googleje rasti tikrai pakankamai informacijos ir netgi pilną kodą, nes BitCoin – atvirojo kodo sistema. Toliau aprašysiu, mano manymu, pagrindinius šios valiutos pliusus ir minusus.

 

Pliusai

Vienas iš pagrindinių šios valiutos pliusų yra tas, kad šios valiutos nekontroliuoja ir negali kontrolioti jokia vyriausybė ar centrinis bankas. Visi pervedimai vyksta decentralizuotai p2p tinkle.

Kitas pliusas yra tas, kad pervedimai yra anonimiški. Nereikia niekur registruotis, pateikti savo duomenų, adreso. Tiesiog gaunate “piniginės” numerį ir galite atlikinėti finansines operacijas.

Turbūt prie pliusų reikėtų priskirti ir vieną iš BitCoin’ų savybių – atlikus pervedimo operaciją, operacija yra negrįžtama. Kitaip tariant, jei jums kasnors atsiuntė BitCoin’ų (tarkim iš Jūsų pirko kažkokią prekę) pirkėjas negali pervedimo atšaukti. Tai apsaugo nuo sukčių, kurie nusiperka prekę, o po to atšaukia mokėjimą. Jei Jūs tą prekę jau išsiuntėte, tai toks pinigų pervedimo atšaukimas būtų nuostolis pardavėjui.

Dar vienas pliusas, kad pervedimai atliekami pakankamai greitai. Pervedant pinigus per bankus dažnai tenka laukti dieną ar kelias, o jei siunčiama tarp skirting valstybių tai net savaitę ar ilgiau, kol bus atliktas pervedimas. Nors egzistuoja ir greitesni pervedimai (tarkim PayPal pervedimą atlieka beveik iš karto), bet BitCoin tikrai pervedimus atlieka gana sparčiai. Pervedimas beveik visada užfiksuojamas 0-10 minučių bėgyje, tačiau jei norime būti tikri dėl pervedimo, patartina sulaukti bent 6 patvirtinimų (kai kasėjai pasirašo įvykdytą pervedimą ir jis tada laikomas galiojančiu), kas užtrunka apie valandą (kiekvienas patvirtinimas vidutiniškai užtrunka apie 10 minučių).
Tai turbūt pagrindiniai pliusai, kurių galbūt yra ir daugiau, bet šio metu nebeturiu idėjų, ką dar galėčiau paminėti prie pliusų. Jei kils minčių – būtinai papildysiu 🙂

 

O dabar pagrindiniai minusai.

Vienas iš minusų – šios valiutos reputacija. Kadangi pervedimai vykdomi anonimiškai ir šios valiutos negali kontrolioti jokia vyriausybė, tai BitCoin, nenuostabu, jog yra naudojami nelegaliems “bizniukams” – narkotikų, ginklų prekyboje, teroristinių ar antivyriausybinių organizacijų finansavimui (wikileaks yra viena iš jų) ir pan.

Kitas minusas – pakankamai sudėtinga įsigyti BitCoin’ų. Žinoma, nereikia pagalvoti, jog tai neįmanoma ar reikės versti kalnus, tačiau įsigyti BitCoin’ų yra truputį sunkiau, nei šiame moderniame amžiuje esame įpratę. Apsunkina tai, kad dauguma internetinių mokėjimo sistemų (PayPal ir pan.) nepalaiko BitCoin’ų pirkimo (PayPal tai laiko nusižengimu vartojimo taisyklėms – TOS ir gali užblokuoti PayPal vartotoją). Bet tai iš dalies yra ir pliusas ir net patys BitCoin’ų vartotojai nėra linkę prekiauti per PayPal, nes, kaip jau ir minėjau, BitCoin neturi pervedimo atšaukimo galimybės, o PayPal – turi. Taigi Parduodantis BitCoin’us asmuo gali būti apgautas – jis perveda BitCoin’us ir už tai tikisi atlygio o pirkėjas ima ir atšaukia PayPal pervedimą – BitCoin’ų pardavėjas lieka ant ledo, nes jis pervedimo atšaukti negali.

Jei kyla tiek keblumų, tai visgi kaip įsigyti tų BitCoin’ų? Tam galima pasinaudoti tokiomis prekybos sistemomis, kaip MtGox, arba galima BitCoin’ų užsisakyti padarius grynųjų pinigų pavedimą per banką, netgi galima įsigyti ir realių BitCoin monetų.

Dar vienas, bet vis nykstantis minusas yra tas, kad dar BitCoin’ai nėra labia paplitę ir yra ribotas prekių bei paslaugų kiekis, kurias galima įsigyti šia valiuta. Tačiau po truputį BitCoin’ai plečiasi ir atsiranda vis naujų galimybių.

Vertėtų paminėti ir tai, kad BitCoin’ų santykis su kitomis valiutomis (doleriu, euru) stipriai svyruoja. Tai yra nemažas minusas stabilumo ieškantiems asmenims ar investuotojams. Tačiau kai kurie iš to neblogai pasipelno ir kaip tik jiems tai yra pliusas. Ypač išlošė tie, kurie dar BitCoin’ų atsiradimo pradžioje jų įsigijo už centus, o dabar jų vertė – 20 dolerių už BitCoin’ą (straipsnio rašymo metu).

Dar vertėtų paminėti ir tai, kad visa pervedimų istorija yra viešai prieinama ir pasinaudojant moderniomis statistinėmis ir analizės programomis galima atsekti BitCoin’ų kelią, iš kur jie buvo pervesti, kur jie atsidūrė ir pan.

Paminėjau turbūt pagrindinius minusus, bet manau, kad vis dėlto pliusai ima viršų. Kas sugalvos prisijungti prie šios alternatyvios valiutos dar norėčiau paminėti keletą patarimų. Pirmiausiai patarimas dėl BitCoin kliento. Geriau nenaudokite standartinio kliento, pateikiamo oficialiame BitCoin tinklapyje, nes tikrai ilgai lauksite, kol jis susikonfigūruos – reikės laukti kol jis parsiųs visą pervedimų istoriją, kuri šiuo metu užima virš 4 GB. Bet bėda ne dydis – 4 GB turbūt visi rasime kur sutalpinti ir atsisiųsti turint bent kiek padoresnį internetą nėra bėdos. Bėta ta, kad visi pervedimai yra sutikrinami su tinklu ir dėl šios priežasties siuntimas gali užtrukti ne vieną dieną ar net savaitę. Pradedantiesiems geriau naudoti MultiBit klientą, o jei norite pažangesnės programos- Armory klientą. Taip pat yra ir nebloga alternatyva naudotis online “piniginėmis”, bet pasirinkite patikimą paslaugų tiekėją, dėl kurio galite būti tikra(s), kad nepavogs Jūsų “piniginės” esančios jų serveriuose.

Dar vienas patarimas – naudokitės keliomis “piniginėmis” ir jei norite žinoti kas jums siunčia BitCoin’us – skirtingiems siuntėjams pateikite skirtingus “piniginių” adresus, tada matysite kas Jums atsiuntė. Taip pat tai apsunkintų ir statistikos apie Jūsų financines operacijas rinkimą ir padidintų anonimiškumą.

Jei jau nesate naujokas ir norite padidinti savo anonimiškumą, patartina naudotis “mikseriais”, kuriuose siuntėjai ir gavėjai sumaišomi ir pervedimai atliekami atsitiktinai. Taip tampa beveik neįmanoma susekti, kas kam pervedė. Mikseriai tiesiog užtikrina, kad visi gautų reikiamą kiekį, bet kokia tvarka BitCoin’ai bus gaunami nėra svarbu.

 

Tai tiek minčių šiam kartui. Tikiuosi neprailgo laikas beskaitant ir radote naudingos informacijos 🙂


© 2012-2019 | Visos teisės saugomos.