Alijošius ir jo savybės « Mokslo diena « 

Alijošius ir jo savybės 

1. Alijošius ir jo apibūdinimas

2. Alijošiaus gydomosios savybės

Alijošius ir jo gydymo būdai (tęsinys)

 

alijosius

1. Alijošius ir jo apibūdinimas

Augalo šeima: Lelijiniai (Liliaceae Juss)

Augalo sinonimai: Alavijas, tikrasis alavijas, alvasas, aliuosas, elijošius, oželis, šimtametis

Botaninis augalo pavadinimas: Medėjantysis alavijas (Aloe arborescens Mill)

Alijošius – tai visuomet žaliuojantis ir šalčiui jautrus augalas. Šis augalas žinomas jau nuo senų laikų (3000 m. pr. m.e.). Alijošius- tai daugiametis visžalis, sukulentinis, dažnai auginamas kaip kambarinis augalas. Augalo šaknys yra kuokštinės, cilindrinės, pilkšvai oranžinės. Stiebas yra šakotas, stačias. Lapai pražanginiai, sultingi, mėsingi, su spygliuotais kraštais, apkabinantys stiebą (lapai iki 60 cm ilgio). Jų viršutinė pusė išgaubta, kraštai apaugę retais pjūkliškais spygliais. Lapo viduje yra gleivinga masė, kurioje kaupiasi drėgmės atsargos. Augalo žiedynas- tanki ir cilindrinė kekė (žiedynas iki 120 cm aukščio). Žiedai vamzdiški, geltoni, raudoni arba oranžiniai. Vaisius- tai trikampė dėžutė bukais kraštais. Sėklos yra pilkai juodos ir netaisyklingos trikampės.

Alijošiaus tėvynė yra Pietų ir Rytų Afrika. Jis sutinkamas Arabijoje ir Šiaurės Afrikoje, auginamas Viduržemio pajūrio šalyse, Vidurio Europoje yra vazoninis augalas.

Alijošiaus yra apie 100 rūšių ir formų. Tarybų Sąjungoje alijošius buvo kultivuojamas Adžarijos autonominėje respublikoje.

Lietuvoje alijošius auginamas kambariuose bei šiltnamiuose kaip vaistinis ir dekoratyvinis augalas.

Alijošius dauginamas įšaknydinant šoninius ūglius. Adekvačiausias (tinkamiausias) auginimo laikas yra rugpjūčio – rugsėjo mėnesiai. Ruošiamas žemės, humuso ir smėlio 3:1:0,5 mišinys. Jam prigijus, rekomenduojama palaistyti mėšlo ir molio (1:1) skiediniu- vėliau laistoma pagal poreikį.

Alijošius mėgsta laidžią, smėlingą dirvą saulėkaitoje, saikingas drėgnas bei sausas žiemas. Taigi, dauginami nulaužtais mažais ūgliais, kurie susiformuoja nuo subrendusio augalo. Galima auginti ir iš sėklų- sėjamos pavasarį arba ankstyvą vasarą, 21ºC temperatūroje. Šiltomis vasaros dienomis rekomenduojama alijošių išnešti į lauką.

Alijošius mėgsta saulėtą ir šviesią vietą, pakelia sausrą- jo negalima perlaistyti bei pertręšti. Tinkamiausia sunkoka velėninė žemė. Alijošių galima padauginti viršūnių gyvaūgiais- juos įkišus į durpių substratą.

Alijošiui tinka vandeniui laidus, purus, nepatręštas dirvožemis, į kurį reikia įmaišyti vidutinio didumo skaldos. Vasaros laikotarpiu laistyti reikia saikingai, žiemos laikotarpiu- retai. Per gausiai laistomi alijošiai išstypsta bei praranda dekoratyvumą. Vasaros laikotarpiu alijošių galima išnešti į balkoną, terasą. Tačiau apšvietimo paskeitimas neturi būti staigus.Alijošių kenkėjai puola retai.

Alijošius – tai sveikatos augalas, vadinamas nuo šimto ligų. Šis augalas mėgsta ramią, pastovią atmosferą, jam nepatinka būti kampe, todėl alijošių reikia statyti rytų pusėje netoli lango.

Vaistiniams medikamentams (vaistams) renkami švieži alijošiaus lapai nuo apatinės ir vidurinės stiebo dalies. Lapus būtina nuplauti ir nusausinti. Augalo lapus palaikyti tamsioje vietoje 12-15 parų 6-8 º C temperatūroje- tada galima ruošti įvairius vaistinius preparatus.

Taigi, pagrindinė alijošiaus žaliava- tai švieži lapai ir sultys.

Alijošiaus lapai, ne trumpesni kaip 15 cm, skinami pavasarį ir vasarą nuo 2-4 metų amžiaus augalų. Augalo lapai, vaistams gaminti, naudojami ne vėliau kaip po 24 valandų arba po jų konservavimo: 12 dienų išlaikytų tamsioje vietoje 4-8 º C temperatūroje.

Alijošiaus sultims spausti imami stambūs lapai. Lapai susmulkinami, masė sudedama į 6-8 sluoksnių marlę arba kitokiu būdu išspaudžiama bei sultys pašildomos iki virimo.

Alijošių lengva dauginti šoniniais ūgliais. Nupjautą alijošiaus ūglį 2-3 dienas padžiovinti, paskui pasodinti (geriausia vasaros pabaigoje). Per kelias savaites alijošiaus ūglis išsišakoja. Nerekomenduojama alijošiaus ūglį merkti į vandenį, nes gali pradėti pūti.

Alijošiaus lapuose yra aloe-emodino (1.66 proc.) antraceno darinių, urano rūgšties, manozės, gleivių, gliukozės, konservuotuose- biogeninių stimuliatorių. Pagrindinės sudedamosios ir veikliosios augalo medžiagos yra antrachinonų glikozidai (aloinas (barbaloinas) ir alavijo emodinas), izobarbaloinas, nataloinas dervos, polisacharidai, steroliai, saponinai, chromonas yra eterinio aliejaus, fermentų, vitaminų C, E, karotinoidų, fitoncidų pėdsakų.

Išdžiovintos alijošiaus gleivingos sultys vadinamos sabūru (tiurkų kilmės žodis, kuris reiškia kentėjimą). Sabūras plačiau vartojamas medicinoje.

Alijošiaus poveikis yra laisvinamasis, priešbakterinis, priešgrybelinis, antihelmintinis, cholagoginis, tonizuojantis, gydantis ir stabdantis kraujavimą.

 

2. Alijošiaus gydomosios savybės

Jau Senovės Egipte ir Graikijoje alijošiumi buvo gydomos pūliuojančios žaizdos, opos, vidurių užkietėjimas. Nustatyta, jog alijošiaus preparatai turi baktericidinių ir uždegimus slopinančių savybių. Antrojo Pasaulinio karo metu alijošiaus sultimis buvo gydomos opos ir negyjančios žaizdos.

Alijošius vaistams pradėtas vartoti daugiau kaip prieš 3000 metų, o XVI amžiuje juo susidomėjo Europos medikai.

Alijošiaus lapai išskiria skaidrų skystį, kuris daugelį metų naudojamas įvairioms ligoms gydyti. Šis augalas gydo virškinimo trakto sutrikimus, rėmenį, skrandžio ir dvylikapirštės opas. Alijošius palengvina pilvo spazmus, skausmą ir pūtimą.

Taigi, galima išskirti pagrindines gydomąsias savybes, kuriomis pasižymi alijošius:

■ gydo širdies kraujagyslių ligas;

■ gydo plaučių ligas;

■ gydo kvėpavimo takų ligas;

■ gydo bronchitą;

■ gydo bronchinę astmą;

■ gydo anginą;

■ gydo peršalimo ligas;

■ gydo skrandžio ir žarnyno ligas;

■ gydo skrandžio ir dvylikapirštės opaligę;

■ gydo gastritą;

■ gerina medžiagų apykaitą;

■ gydo virškinamojo trakto ligas ir gerina virškinimą;

■ gydo įvairias odos ligas;

■ gydo egzemą;

■ gydo dermatitą neurodermatitą;

■ gydo bėrimus nuo sauskelnių;

■ gydo žvynelinę (psoriazę);

■ gydo spindulinės terapijos pažeistą odą;

■ gydo pūslelinę;

■ padeda esant spuogams;

■ padeda esant pleiskanoms;

■ gydo šunvotę arba furunkulą (pūlinis plauko maišelio ir riebalų liaukos uždegimas);

■ gydo kojų ligas;

■ gydo kolitą;

■ gydo vidurių užkietėjimą;

■ malšina vidurių pūtimą;

■ gydo slogą;

■ gydo sąnarių ligas;

■ padeda esant rėmeniui;

■ pagreitina audinių regeneraciją;

■ gerina organizmo imuninę sistemą;

■ mažina cukraus kiekį;

■ gydo cukrinį diabetą (cukraligė);

■ gerina apetitą;

■ gydo anemiją (mažakraujystę);

■ gydo haimoritą:

Haimoritas yra sunki liga, kuri pavadinta pagal anglų kilmės anatomo N. Haimoro pavardę. Ši liga yra žandinio ančio (sinuso) uždegimas. Kitaip tariant, priešnosinio ančio gleivinės uždegimas (vienas iš sinusitų).

■ gydo žaizdas ir nudegimus (skatina mažų žaizdų, vabzdžių įgėlimų, nudegimų saulėje ir kitų lengvų nudegimų gijimą);

■ gydo bakterijų sukeltas ligas ir naikina mikrobus;

■ gydo infekcines ligas;

■ gydo išsekusius ir nusilpusius ligonius;

■ gydo onkoligines ligas (pvz, skrandžio, kepenų, stemplės ir kt. vėžį);

■ gydo akių ligas;

■ gydo ausų ligas;

■ gydo dantų dantenų ligas;

■ skatina plaukų augimą (naudojamas alijošius kosmetikoje).

PASTABA: Alijošius netinkamas vartoti sergant cholecistitu (ūmus ir nespecifinis šlapimo pūslės uždegimas), hemorojumi, cistitu (šlapimo pūslės uždegimas), sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis, esant gausioms menstruacijoms, nėštumo laikotarpiu, kraujuojant gimdai bei esant hemorojui.

Alijošiaus sultys ir kiti jo preparatai nevartojami, kai ant veido yra pūliuojančių spuogų, labai išsiplėtusių odos porų arba nenormalus veido plaukuotumas.

Alijošiaus preparatų nepatariama vartoti, kai sergama tulžies pūslės ligomis, inkstų ligomis, kamuoja hemorojus ir nėštumo laikotarpiu. Ypatingai atsargiai vartoti alijošių, gydant onkologines ligas. Visados būtina pasikonsultuoti su gydytoju.


Alijošiaus gydomieji produktai

Alijošiaus gydomieji produktai yra sultys, linimentas, aliejus įvairios odos priemonės (pvz.,kaukės, kremai, tonikai, losjonai).

Sultys.

Namų sąlygomis gaminamos alijošiaus sultys: Nupjauti sveikus suaugusius alijošiaus lapus, juos nuplauti ir 12-15 dienų lakyti šaldytuve 4-8 laipsnių temperatūroje. Tada alijošiaus lapus supjaustyti bei nerūdijančiame inde sutrinti į tyrelę, įpilti 5 dalis vandens ir valandą palaikyti. Paskui tyrelė kelias minutes pašildyti ir 2-3 minutes pavirinti. Atvėsus perkošti per dvigubą marlės sluoksnį.

Pastaba: Ilgesnį laiką pastovėjusios alijošiaus sultys sugenda, todėl būtina jas konservuoti spiritu (4 dalys alijošiaus sulčių, 1 dalis 96 laipsnių etilo spirito). Laikyti sandariame butelyje vėsioje bei tamsioje vietoje.

Mokslininkų nuomone, alijošiaus lapuose yra apie 75 maistingosios medžiagos (įvairių vitaminų, mineralų, amino rūgščių, virškinimo fermentų ir tt.). Alijošiaus sultis patartina pirkti vaistinėje (o negerti paruoštų pačių namie), nes alijošiuose esantis aloinas (karti medžiaga) gali pakenkti sveikatai. Gydymui tinka natūraliomis sąlygomis ne mažiau kaip 5 metus augęs alijošius.

Pastaba: Alijošių vartoti po 2 valgomuosius šaukštus 2-3 kartus per dieną. Patartina išgerti ryte ir vakare prieš miegą po 50 g alijošiaus sulčių (paruoštų vaistinėje)- gerti savaitę.


Linimentas
.

Alijošiaus linimentas: 78 dalys alijošiaus sulčių, 11 dalių ricinosaliejaus, 0,1 dalies eukalipto eterinio aliejaus ir 11 dalių emulsiklio. Alijošiaus linimentu tepti pažeistas odos vietas arba galvos odą.


Aliejai.

Masažinis aliejus: Į alyvuogių aliejų arba vaikams skirtą kremą įlašinti 3-4 lašus alijošiaus sulčių, išmaišyti. Šį mišinį vartoti pagal paskirtį.

Vonios.

Aromatinė vonia: Sumaišyti migdolų aliejų su citrinų aliejumi santykiu 3:1. Voniai pakanka kelių lašų. Vietoje aliejaus galima naudoti citrinų žievelių nuovirą, sumaišytą su alijošiaus sultimis- oda tampa sveika bei glotni.

Levandų ir alijošiaus vonios užpilas: 2 arbatiniai šaukšteliai levandų, 2 arbatiniai šaukšteliai ramunėlių, 30 ml alijošiaus sulčių, 10 lašų levandų eterinio aliejaus. Tada pagaminti užpilą iš 500 ml vandens, levandų ir ramunėlių. Kai užpilas atvėsta, įmaišyti alijošiaus sultis ir levandų eterinį aliejų. Iš karto supilti į vonią. Esant jautrios ir sausos odos tipui- vanduo turi būti ne per karštas.


Purškalai.

Raminamasis purškalas sukandžiojus vabzdžiams: 1 šaukštelis alijošiaus sulčių, 4 arbatiniai šaukšteliai sodininių hamamelių ekstrakto, 30 lašų gysločio tinktūros, 30 lašų medetkos tinktūros, 30 lašų kraujažolės tinktūros, 24 lašai levandų eterinio aliejaus, 6 lašai arbatmedžių eterinio aliejaus. Tada viską sumaišyti, saugoti steriliame tamsaus stiklo buteliuke su smulkios dulksnos purkštuku. Prieš naudojant gerai suplakti, jog susimaišytų – sunaudoti per 6 mėnesius.


Odos priemonės.

Kaukė, suglebusiai, sausai ir raukšlėtai odai tonizuoti: 3 g alijošiaus sulčių arba ekstrakto, 10 g maitinamojo kremai. Tada viską gerai sumaišyti ir patepti veidą ir kaklą. Praėjus 30 minučių ši kaukė nuvaloma vatos tamponais bei dedamas karštas, o po minutės šaltas kompresas.

Tonizuojantis veido kremas: 20 ml alijošiaus sulčių, 60 g sviesto. Tada sviestą sumaišyti su alijošų sultimis ir rinti iki vientisos masės. Ištepti švarią veido odą paruoštu kremu ir po 15 minučių likučius nušluostyti servetėle.

Losjonas riebiai odai: 2 valgomuosius šaukštus nuplautų ir susmulkintų alijošiaus lapų užpilti 3 stiklinės karšto vandens bei lėtai virti 10-15 minučių, po to perkošti. Tokiu losjonu valomas veidas 2 kartus per dieną- rytais ir vakarais.

Losjonas nuo inkštirų: 1/4 stiklinės alijošiaus sulčių sumaišyti su tokiu pačiu kiekiu šilto virinto vandens. Iš kelių marlės sluoksnių pasidaryti kaukę, išmirkyti ją mišinyje, kiek nuspausti bei uždėti ant prieš tai nuvalyto veido. Tokias kaukes dėti kas antrą dieną po 15-20minučių- pakanka 20-25 kartus.

Tonizuojanti kaukė normaliai ir sausai odai: 1 valgomąjį šaukštą alijošiaus sulčių išmaišyti su 2 valgomaisiais šaukštais skysto medaus, 1 arbatiniu šaukšteliu alyvuogių aliejaus. Tada užtepti ant prieš tai nuplauto veido ir kaklo. Po 20 minučių nusiprausti iš pradžių šiltu vandeniu, po to šaltu vandeniu. Tokias kosmetines procedūras atlikti 2-3 kartus per savaitę, 1,5-2 mėnesius.

Alijošiaus kaukė kojoms: 2 alijošiaus lapai, 1 bulvė. Tada išspausti alijošiaus sultis, nuplauti bulvę, nuskusti ir smulkiai sutarkuoti. Paskui viską gerai išmaišyti. Pagaminta alijošiaus kauke patepti pėdas ir palaikyti 20 minučių. Po to kojas nuplauti šiltu vandeniu ir nususinti kilpiniu rankšluosčiu.

Losjonas po skutimosi jautriai odai: 1/2 stiklinės smulkiai supjaustytų alijošiaus lapų suvynioti į drobinę servetėlę, 10 valandų palaikyti šaldytuve. Tada užpilti alijošiaus lapus šaltu virintu vandeniu (0,5 l). Po 2-3 valandų šį alijošiaus užpilą pakaitinti ir užvirti ant mažos ugnies. Atvėsus alijošiaus užpilui, perkošti bei įpilti 1 valgomąjį šaukštą glicerino.

Tonizuojantis veidos odos losjonas: 5 alijošiaus lapai, 2 valgomieji šaukštai ramunėlės žiedų, 400 ml vandens. Tada ramunėlės žiedus užpilti verdančiu vandeniu, 5 valandas palaikyti termose. Paskui alijošiaus lapus gerai susmulkinti, užpilti gautu užpilu, kaitinti vandens vonelėje 6-7 minutes, atvėsinti ir perkošti. Suvilgyti veido odą paruoštu antpilu ir nenuplauti.

Losjonas po kaitinimosi saulėje: Alijošiaus sultis praskiesti šiltu virintu vandeniu (1:1) bei tokiu losjonu nuvalyti veidą po kaitinimosi saulėje. Jeigu oda labai įdegė, šiuo losjonu suvilgytą ir kelis kartus sulankstytą marlinę servetėlę uždėti ant skaudančių vietų. Keistikas 10-15 minučių per valandą.

Amerikietiška grožio kaukė visų tipų odai: Gerai išmaišyti 1 arbatinį šaukštelį alijošiaus sulčių ir 1 arbatinį šaukštelį aliejaus (labai tinka alyvuogių aliejus). Tada lengvais masažuojamais judesiais patepti prieš tai karštais kompresais sudrėkintą veido, kalko odą. po 10-15 minučių nuvalyti kremą gabalėliu vatos, 10 minučių uždėti baltymų kaukę (kiaušinio baltymą ištrinti su 1/4 arbatinio šaukšteliu smulkintos druskos). Nuplauti veidą nestipriu jonažolių arba šalavijų užpilu (1 arbatinį šaukštelį šių vaistažolių užpilti 1 stikline karšto vandens, po 30 minučių perkošti). Tokios procedūros atliekamos 1 kartą per savaitę, 1,5-2 mėnesius.

Alijošiaus kremas nagams: 30 ml alijošiaus sulčių, 30 ml medetkų aliejaus, 40 ml dygliuotojo šaltalankio aliejaus, 50 ml varnalėšos aliejaus ir 40 ml 30 proc. grietinėlės. Tada alijošius sultis įpilti į grietnėlę, supilti aliejų, gerai išmaišyti, perpilti į nedidelį indelį ir atvėsinti. Sukamaisiais masažo judesiais įtrinti kremą į nagus bei aplink juos. Pagamintą alijošiaus kremą nagams laikyti šaldytuve.

Balinanti kaukė riebiai odai: Išplakti kiaušinio baltymą ir jį sumaišyti su šaukšteliu alijošiaus sulčių, 1/2 šauktelio citrinos sulčių bei užtepti ant veido. po 15 minučių nuplauti šiltu virintu vandeniu. Tokios kaukės dedamos ant veido 1-2 kartus per savaitę, visą mėnesį.

Maitinanti kaukė visų tipų odai: Išmaišyti 1 arbatinį šauktelį alijošiaus sulčių, kiaušinio trynį, 1 valgomąjį šaukštą nerūgščios grietinės, jog būtų vientisa masė. Ji tepama (ypatingai tiks šepetėlis) ant veido ir kaklo sluoksniais (nudžiuvus pirmam sluoksniui, užtepamas, antras, trečias). Po 25-30 minučių tokią kaukę nuplauti šiltu vandeniu. Šir kremas- kaukė dedama ant veido 1-2 kartus per savaitę, mėnesį. Po 3 mėnesių šią procedūrą galima pakartoti.

Losjonas jautriai odai su išsiplėtusiais kapiliarais: Susmulkinti džiovintas ramunėles, šalaviją, petražolės , mėtos lapus (1:1:1:1), išmaišyti ir laikyti sandariai uždengtame stiklainyje. Tada 1 valgomąjį šaukštą vaistažolių mišinio užpilti stikline karšto vandens, uždengti bei 2 valandas palaikyti šiltoje vietoje. Vėliau perkošti ir įpilti po 1 valgomąjį šaukštą aljošiaus ir rūgščių sulčių (citrinos, spanguolių, greipfrutų ir kt) bei išmaišyti. Tokiu losjonu valyti veidą 2 kartus per dieną, rytais ir vakarais- valomo veido nereikia nuprausti.

Levandų ir alijošiaus tonikas: 80 ml levandų žiedų vandens, 2 arbatiniai šaukšteliai alijošiaus sulčių, 1 lašų bergamočių eterinio aliejaus, 4 lašai citrinų eterinio aliejaus, 4 lašai karčiavaisių citrinmedžių eterinio aliejaus, 4 lašai levandų eterinio aliejaus, 2 lašai rozmarinų eterinio aliejaus, 2 lašai juodųjų pipirų eterinio aliejaus. Tada gerai viską sumaišyti, saugoti steriliame stikliniame buteliuke, būtų gerai su purkštuku ir kuo toliau nuo tiesioginės saulės spindulių. Prie naudojant šį toniką gerai suplakti bei jį sunaudoti per 6 mėnesius.

Kūno šveitiklis su alijošiumi ir šeivamedžiais: 20 g džiovintų juoduogių šeivamedžių, 25 g maltų ryžių, 2 arbatiniai šaukšteliai alijošiaus sulčių, 25 g benzoino tinktūros, 4 arbatiniai šaukšteliai ekologiško jogurto be priedų, 4 lašai levandų eterinio aliejaus. Tada užpilti šeivamedžių žiedus alijošiaus sultimis, palaikyti 15 minučių, suberti maltus ryžius ir gerai išmaišyti. Vėliau supilti benzoiną, jogurtą, levandų eterinį aliejų ir tvirtais sukamaisiais judesiais nušveisti šveitikliu odą.

Veido šveitiklis su šeivamedžiais ir alijošiumi: 25 g juoduogių šeivamedžių žiedų arba 10 šeivamedžių arbatos maišelių, 25 g ramunėlių arba ramunėlių arbatos maišelių, 2 arbatiniai šaukšteliai alijošiaus sulčių, 2 valgomieji šaukštai jogurto be priedų. Tada iš pusės žolelių ir 240 ml verdandčio vandens pasigaminti užpilą, uždengti sandariai bei atidėti į šalį. Grustuvėliu sutrinti žoleles į smulkius miltelius (naudojant arbatos maišelius žoleles arba vaistažolės būna susmulkintos). Sumaišyti žoleles, alijošiaus sultis, jogurtą, maišant po arbatinį šaukštelį pilti į užpilą, kol gausis skysta košė (bet kad nenubėgtų nuo odos). Užtepti šveitiklį ant švaraus veido, tik turi nepatekti ant odos aplink akis bei burną- mažais sukamaisiais judesiais švelniai trinti košę į odą. Likusiu vaistažolių užpilu (jeigu reikia, įpilti į jį vandens) nuplauti veidą ir tonizuoti.

Plaukų priemonės.

Kaukė su alijošiumi: 10 ml alijošiaus sulčių, 10 ml ricinos aliejaus, 1 valgomasis šaukštas medaus. Alijošiaus sultis sumaišyti su ricinos aliejumi, pridėti medaus ir gerai išmaišyti. Tada plaukus patepti alijošiaus kauke, užsimauti polietileninę kepuraitę, apvynioti rankšluosčiu ir užsimauti vilnoninę kepuraitę. Po 30 minučių ištrinti galvą šampūnu ir šiltu vandeniu.

Plaukų kondicionierius su alijošiumi: 20 ml alijošiaus sulčių, 20 g garstyčių žiedų medaus, 1 kiaušinio trynys, 1 arbatinis šaukštelis česnakų sulčių. Tada medų ir alijošiaus sultis sumaišyti ir 1 valgomąjį šaukštą mišinio sumaišyti su kiaušinio tryniu bei suplakti į vientisą masę. Paskui galvos odą patepti paruošta priemone, sušukuoti plaukus, apvynioti rankšluosčiu, užsimauti polietileno arba vilnoninę kepuraitę. po 20 minučių skalauti plaukus šiltu vandeniu be šampūno.

Balzamas su alijošiais: 8-10 alijošiaus lapų, 400 ml vandens. Tada nuplauti alijošiaus lapus, susmulkinti, užpilti vandeniu, plaktuvu suplakti ir nukošti. Aktyviai masažuojant patepti galvos odą gauta mase, laikyti 5 minutes ir nuplauti šiltu vandeniu.

Maitinanti kaukė, plaukams susilpnėjus po cheminės šukuosenos: Gerai išmaišyti 1 valgomąjį šaukštą alijošiaus sulčių, 1 valgomąjį šaukštą skysto medaus, 1 valgomąjį šaukštą varnalėšų aliejaus arba ricinos. Tada pašildyti ant garų bei nestipriai įtrinti į galvos odą. po 20 minučių perplauti plaukus šiltu vandeniu.

Plaukus stiprinantis mišinys: Išmaišyti 1 arbatinį šaukštelį alijošiaus sulčių, 1 arbatinį šaukštelį skysto medaus, 1 arbatinį šaukštelį česnako sulčių su kiaušinio tryniu. Tokiu mišiniu patepti sruogomis paskirtytus plaukus, uždengti galvą polietileno plėvele bei aprišti medvilnine skarele. Po 20 minučių išplauti galvą šiltu vandeniu bei perplauti ramunėlių arba dilgelių nuoviru (3 valgomuosius šaukštus sausų žiedų arba lapų užpilti litru karto vandens ir po 30 minučių nukošti). Tokiu būdu stiprinti plaukus reikia 2-3 kartus per savaitę 1,5-2 mėnesius.


© 2012-2021 | Visos teisės saugomos.